Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrnčíři mají napilno, Britové šílí po korunovačním nádobí s Karlem

Ekonomika

  8:31
Do korunovace nového britského krále Karla III. zbývají necelé dva měsíce a britští hrnčíři jsou v jednom kole. Navazují totiž na staletou tradici a vyrábějí tisíce pamětních hrnků a talířků. Mezi výrobci, kteří sklízejí rekordní objednávky, je i tradiční manufaktura v městě Stoke-on-Trent.

V centru tohoto malebného městečka ležícího zhruba hodinu jízdy autem na jih od Manchesteru se tyčí viktoriánská budova, továrna Emma Bridgewater, píše agentura Reuters. Lidé uvnitř procházejí mezi regály se stovkami talířů, hrnků a podšálků na počest blížící se korunovace nového monarchy. Hrnčíři a hrnčířky sedící jen pár metrů od obchodu mají plné ruce práce.

„Chystáme se vyrobit na sto tisíc kusů, poptávka je neuvěřitelná,“ svěřuje se šéf produkce Steve Beeston agentuře Reuters. Jen za první den prodeje lidé skoupili patnáct set půllitrových hrnků s ručně malovanou korunou a nápisem „král Karel“.

V obchodě je živo, Britové prahnou po unikátních ručně malovaných hrncích. Není divu, poslední korunovace proběhla před sedmdesáti lety. Mnoho lidí si ji tak už nepamatuje, pro dějiny manufaktury je to však jen zlomek historie. Ve Stoke-on-Trent totiž vyrábějí hliněné nádobí na motivy životních událostí královské rodiny už od roku 1680, od dob jmenovce nového panovníka – Karla II.

Emma Bridgewater je oblíbeným turistickým místem. Návštěvníci si zde mohou vyrobit vlastní hrnek, absolvovat prohlídku celého objektu, nakoupit zajímavé kousky do domácnosti nebo si dopřát si oběd na venkovní terase. Jak zde připomínají, Karel III. sám továrnu navštívil v roce 2010, prohlídku o pět let později absolvovala i jeho snacha Kate, princezna z Walesu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat