Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Toyota a Nissan svolávají do servisů kvůli airbagům miliony vozů

Ekonomika

  6:34
Japonské automobilky Toyota a Nissan svolaly po celém světě do servisů více než 6,5 milionu svých aut. Firmy dnes oznámily, že chtějí u svolaných vozů vyměnit potenciálně vadné nafukovače airbagů, jejichž výrobcem je společnost Takata. Je to další ze série rozsáhlých svolávacích akcí kvůli airbagům tohoto výrobce.
Autonehoda - ilustrační foto

Autonehoda - ilustrační foto foto: Shutterstock

Toyota, která je největším světovým výrobcem automobilů, vymění nafukovače airbagů u téměř pěti milionů aut modelů Corolla, Vitz a dalších z let 2003 až 2007. Nissan Motor svolává kvůli témuž problému do svých servisů 1,56 milionu vozů.

Toyota a Mazda jednají o spolupráci na vodíkovém pohonu

Obě automobilky podle agentury Reuters uvedly, že k žádným nehodám ani zraněním kvůli možné závadě u airbagů ve svolávaných vozech nedošlo. Hlavním cílem svolávací akce je podle nich tyto součástky prověřit. Další japonská automobilka Honda uvedla, že kvůli airbagům od Takaty chystá další svolávací akci.

Takata je předním světovým výrobcem airbagů a od roku 2000 jich dodala automobilkám více než 100 milionů. Od roku 2008 bylo svoláno k opravám už kolem 25 milionů vozů vybavených airbagy od Takaty a se závadou je spojováno nejméně šest případů úmrtí, všechny ve vozech automobilky Honda. Airbagy na straně řidiče mohou mít vadný nafukovač, který může vybuchnout, čímž by se do prostoru auta mohly dostat kovové částice.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat