Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Tradiční banky cítí ohrožení. Drtí je konkurence technologických firem

P2P půjčky fungují na bázi vzájemného půjčování mezi lidmi. Na jeden úvěr se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy P2P půjčky fungují na bázi vzájemného půjčování mezi lidmi. Na jeden úvěr se... | foto: Shutterstock

PRAHA  Častou odpovědí, co fintech firmy (spojení slov finance a technologie) představují pro zavedené bankovní hráče, je, že jde o nebezpečí, které přímo ohrožuje jejich existenci. Nejvíce si to přitom uvědomují italské a americké finanční domy.

Vyplývá to z nedávné studie švýcarské banky UBS, která udělala průzkum mezi 28 tisíci klienty ve 24 zemích.

Konkrétně jde například o služby, jako jsou peer-to-peer půjčky, kdy si lidé půjčují navzájem mezi sebou přes specializované online platformy, služby pro převody peněz, jako je například Valuto, či robotičtí poradci v investování.

Například ve Spojených státech využilo či se chystá využít peer-to-peer půjčky asi 17 procent oslovených. V Itálii, která je kolébkou klasického bankovnictví, pak činí tento podíl zákazníků asi 25 procent.

Banky si riziko uvědomují. „Ano, uvažovali jsme o tom jak my, tak celá skupina. S firmami, které ve fintechu působí, můžeme buď soupeřit, nebo spolupracovat,“ řekl před časem LN Paolo Iannone, místopředseda představenstva UniCredit Bank v Česku a na Slovensku. Skupina UniCredit je přitom druhou největší bankovní skupinou v Itálii. „Je to o tom, že jich využívají i někteří naši klienti. V současnosti jsou tam bez nás. To není dobře, proto P2P sledujeme,“ potvrdil nastolený trend.

Nejde přitom o nic ojedinělého. Podle studie UBS má či plánuje rozvinout asi 29 procent bank v rozvinutých zemích nějakou formu partnerství s některou z mnoha peer-to-peer platforem. Nejméně jsou této technologii nakloněni tradičně konzervativní klienti bankovnictví v Japonsku či Francii.

Na vzestupu jsou rovněž i služby, které umožňují pohodlné převody peněz či platby do zahraničí. V rozvinutých ekonomikách o ně má zájem asi devět procent klientů. V rozvíjejících se zemích jde dokonce o podíl ve výši 14 procent a v Indii je využívá či chce využít 32 procent dotázaných.

Africe fintech pomáhá

Právě pro rozvíjející státy je fintech sektor spásou. Tam, kde selhaly kvůli vysokým nákladům banky, prosadily se právě tyto firmy. Například v afrických zemích poskytují základní platební služby, které lidem s nízkými příjmy zpřístupnily bezpečnější a pohodlnější placení.

Takovým příkladem je například společnost MFS Africa, která umožnila osmdesáti milionům lidí udělat z mobilních telefonů peněženku, se kterou mohou platit či převádět peníze v jiných měnách. Konkrétně tak lze poslat peníze například z Evropy přes kamennou pobočku klasické banky na mobil příbuzným v Africe.

Podobným nástrojem je i mobilní peněženka M-Pesa, za kterou stojí mobilní operátoři. Ta je dnes dostupná například v Keni, Tanzanii, Jihoafrické republice či Indii.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!