Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tramvaj pro Prahu v novém. Vrátí se plastové sedačky, čelo bude žluté

Ekonomika

  8:08
PRAHA - V květnu vyrazí na pražské koleje tramvaj 15T v nové podobě. Soupravy ze Škody Transportation budou podle informací serveru Lidovky.cz barevně i technicky odlišné. Zároveň by měly lidem zpříjemnit cestování po hlavním městě. Budou mít pohodlnější sedačky a klimatizaci.

Vizualizace vozu 15T ForCity modelové řady 2015. foto: DPP

Novou vizáž nízkopodlažního stroje v posledních týdnech ladili šéfové dopravního podniku i plzeňské strojírny. Hodně si od ní slibují – možná i proto, že v posledních letech jim tento typ přinášel spíše starosti.

Hlavně v počátcích byla 15T s označením ForCity hodně poruchová, v zatáčkách hlučná a hlavně se stala předmětem dohadů o tom, jak bude Praha za celkem 250 vlaků platit. 

Pátý rok v Praze tuto tramvaj výrazně obohatí. Bude na ní více bílých pruhů, čelo vozu pak obsadí žlutooranžová barva. Ubudou plastové prvky. Změny budou patrné i uvnitř soupravy, které škodováci osadí zcela novými sedačkami. Ty původní byly dřevěné a podle mnohých cestujících nepohodlné.

Vizualizace vozu 15T ForCity modelové řady 2015.
Tramvajové vozy 15T ForCity jsou v DPP provozovány s cestujícími od roku 2011....

Proto se v určité obměně vrátí plastová sedadla, která nejen Pražané znají z dodnes jezdících tramvají T3, v nichž se střídá šedé křesílko s červeným. Tato barevná kombinace zůstane. Hlavně však konstruktéři slibují větší pohodlí. Takto upravených vlaků dorazí do Prahy celkem 125, každý rok zhruba tři desítky.

„Jsem rád, že jsme dospěli k dohodě, jejímž výsledkem je i tento redesign. Nová podoba tramvaje ForCity reflektuje nejen připomínky zaměstnanců dopravního podniku, ale i samotných cestujících,“ šéf Škoda Transportation Tomáš Ignačák.

ČTĚTE TAKÉ:

Pražané se po letech dočkají také klimatizace, kterou bude vybavený každý nový vůz. O ní se v posledních letech jen mluvilo. V nových tramvajích bude i k dispozici i bezdrátový internet wi-fi s moderní technologií LTE.

Konstruktéři slibují cestujícím i tišší prostředí. Pomoci má úprava mechanické brzdy, v níž přibude magnet. Ten by měl zafixovat brzdové destičky tak, aby nehlučely při přejezdech nerovností, jako jsou například kolejová křížení.

„Stojíme především o neustálé vylepšování komfortu přepravy a služeb pro naše cestující. První takto upravené vozy v pražském provozu představíme v průběhu letošního května,“ vzkázal šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat