Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trať na letiště: vlaky prosviští Stromovku, tunelem pojedou do Dejvic

Ekonomika

  15:25
PRAHA - Ministerstvo dopravy vybralo variantu železničního spojení na pražské letiště a do Kladna. Melo by vést po povrchu z Masarykova nádraží přes Negrelliho viadukt do Stromovky a dále tunelem do Dejvic.

Rychlodráha na Kladno by měla vést z Masarykova nádraží přes Bubny, Stromovku a Dejvice. Uvažovaná trasa zahrnuje i odbočku na ruzyňské letiště. foto: praha-kladno.cz

Poté preferuje úřad mezi Dejvicemi a Veleslavínem vést trať částečně v tunelu s dalším pokračováním na Kladno a odbočkou na letiště na Dlouhé Míli. 

Po středečním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Dlouho odkládaná stavba má vyjít zhruba na 18 miliard korun.

Anketa

Souhlasíte se stavbou rychlodráhy?

Ano 896
Ne 180
Nejsem si jistý/á 29

V jednání je stále podoba trasy mezi Dejvicemi a Veleslavínem, kde šestá městská část požaduje, aby trasa vedla kompletně pod povrchem. „Nám to ekonomicky nevychází. Navrhujeme smíšený stav. Část by byla pod zemí a část ní,“ uvedl Ťok. 

Cenový rozdíl mezi oběma variantami představuje částku tři až 3,5 miliardy korun.

Kvůli neshodě o podobě trasy na Veleslavín přichází podle Krnáčové v úvahu rozdělení projektu do dvou částí, kdy by se v první fázi začalo se stavbou v úseku z Veleslavína na letiště a do Kladna, u níž žádný rozpor není. Mezitím by na vyřešení podoby zbytku trasy bylo dostatek času, dodala primátorka.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje současnou jednokolejnou trať na Kladno elektrifikovat a rozšířit o jednu kolej. Vlaky by poté po ní mohly projíždět zhruba stokilometrovou rychlostí. 

Vybraná varianta vychází ze studie proveditelnosti, kterou správa železnic nyní dokončila. Podle Ťoka by nyní bylo vhodné tento materiál schválit a podobu stavby u Veleslavína řešit až ve druhé fázi, tedy v územním řízení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!