Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetina koupených počítačových her leží v šuplíku. Uživatelé je ani nespustí

Ekonomika

  10:08
PRAHA - Kupujete si hry, na které si poté už ani nevzpomenete? Nebojte, nejste sami, dělají to tak majitelé se třetinou počítačových her. Téměř 37 procent her registrovaných na digitální distribuční službě Steam totiž nikdy nikdo nehrál. Hlavním důvodem může být sběratelství, ale i slevové balíčky, které obsahují několik herních titulů najednou.
Ilustrační foto: Hráči počítačových her.

Ilustrační foto: Hráči počítačových her. foto: Shutterstock

Server Art Technica prozkoumal 172 milionů stránek, které obsahují údaje z veřejných účtů na digitální distribuci her Steam. Vyplývá z nich, že 288 milionů (36,9 %) registrovaných her z celkového množství 781 milionů, jejich majitelé prostřednictvím Steamu nikdy nespustili.

Digitální distribuce her Steam je vyhlášená velkým množstvím slev.

Recenzent a vývojář počítačových her Filip Kraucher číslo přisuzuje sběratelství. "Je dost lidí, kteří hry sbírají. Díky slevám si mnoho lidí dost titulů koupí, ale ne z důvodu, že je chtějí hrát teď, ale že se k nim někdy v budoucnu vrátí," spekuluje Kraucher.

Podobný názor má i šéfredaktor serveru games.cz Petr Poláček. "Na Steamu je mnoho her zdarma, které si hráči přidají do seznamu a už je nehrají. Dále se rozmohly různé slevové balíčky. Ty obsahují více her najednou a ne všechny mohou hráči chtít vyzkoušet," doplňuje Poláček.

  • Steam je internetový obchod her s prvky sociální sítě.
  • Sdružuje hráče na osobních počítačích.
  • Služba má momentálně 75 milionů aktivních účtů. 
  • Ve špičce je naráz online přes šest milionů lidí z celého světa.

Průměrný hráč si podle serveru Kotagu za rok pořídí 11 až 25 herních titulů. Chronický sběratel si však za dvanáct měsíců koupí 26 až 50 her. Z toho 80 % z nich právě ze slevových akcí. Navíc téměř 79 % hráčů zažívá při pořízení nového titulu opojný pocit z nákupu. Server pracoval se vzorkem 1400 hračů.

Miliony kopií a miliardy odehraných hodin

Hrám s největším počtem vlastníků na Steamu suverénně vévodí ty z portfolia firmy Valve Corporation, která službu vytvořila a provozuje. Tituly od Valve se umístily na prvních deseti příčkách v seznamu. Na prvním místě kraluje hra Dota 2, která je k dispozici zdarma, některý obsah je ale zpoplatněný.

Na účtu má Dotu 2 přidáno 25,9 milionů lidí a počet hodin strávených ve hře od všech hráčů dohromady dosahuje čísla 3 890 000 000.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat