Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Trh s nemovitostmi karanténa nezastavila. Realitní firmy přešly na virtuální servis

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Natland Real Estate

PRAHA Přísná karanténní opatření trh s nemovitostmi v Česku nezastavila, jen zpomalila. Realitní kanceláře i developeři své služby nabízejí pomocí internetu, vše potřebné řeší bez fyzického kontaktu.

Opatření proti šíření koronaviru mění vše. Výjimkou není ani realitní trh. V realitních kancelářích byl přesunut či zrušen velký počet schůzek, zaměstnanci dělají maximum práce z domova. Podobná je situace u developerů. Kvůli tomu se realitní trh značně zpomalil, nikoliv však zastavil. Realitní kanceláře i developeři se dokázali situaci rychle přizpůsobit a svoje služby zajistit jinými cestami, než jsme byli zvyklí.

Velký byt s tersou v Jungmannově ulici je nyní k mání za 21 tisíc měsíčně.
Velký byt s terasou v Jungmannově ulici je nyní k mání za 21 tisíc měsíčně.

Nové bezkontaktní služby

„Chápeme, že je nutné co nejvíc omezit fyzický kontakt, abychom neohrozili zdraví lidí. Pomocí digitálních nástrojů jsme však schopni převést téměř všechny schůzky a interakce na virtuální úroveň – tedy bezkontaktní,“ říká Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz, jež provozuje i službu Ideální nájemce. Zavádí také elektronické podpisy dokumentů, čímž se možnosti bezkontaktního pronajímání posouvají ještě dál. „Byty už také umíme převzít bez osobního setkání, a to díky precizní fotodokumentaci, videím a podrobnému předávacímu protokolu,“ dodává Březina.

Také realitní kancelář Remax potvrzuje, že všech 1300 makléřů jejich sítě je připraveno vhodným způsobem řešit všechny potřeby prodávajících i kupujících. „Díky dálkovému přístupu do katastru nemovitostí jsme schopni zajistit velmi přesná data o nemovitosti, velikosti pozemku, zastavěné ploše a podobně. Díky on-line mapám umíme ověřit okolí z hlediska dostupnosti, občanské vybavenosti a dopravní situaci. Díky cenovým mapám jsme pak schopni ověřit relevantní ceny v okolí,“ popisuje Tomáš Hejda z Remax.

„Kupující nebo zájemci o pronájem zase ocení virtuální a video prohlídky, kterým jako síť věnujeme poslední dva roky velkou pozornost,“ dodal Hejda.

To potvrzuje i Andrea Daňhelová ze společnosti Fincentrum Reality. Také zde se rozhodli nabídnout klientům možnost online prohlídek a videokonference s prodávajícím, kupujícím a makléřem. Zájemce o koupi provede po bytě prodávající či makléř a ukáže mu, co ho bude zajímat.

Videohovory a kurýři

Obdobnou cestou se vydaly developerské společnosti. Například Finep jako alternativu k osobnímu setkání s obchodníkem v klientském centru přichází s novou klientskou online aplikací e-Setkání. „Tato služba vytváří anonymní sdílené webové prostředí, ve kterém obchodník klienta provádí. Oba současně po telefonu diskutují nad detaily,“ popisuje David J. Wodinský, obchodní ředitel společnosti Finep. Aplikace e-Setkání funguje v běžném webovém prohlížeči, což znamená bez potřeby jakékoliv instalace do počítače zákazníka.

Podobně to řeší další developeři. Například společnost Star Group vše se zákazníky vyřizuje přes Skype a další videokonferenční platformy. Komunikují přes telefony a e-maily.

„Když s námi klienti potřebují podepsat smlouvu o smlouvě budoucí či jakékoliv další materiály, posíláme kurýra, který vše potřebné vyzvedne na domluvené adrese,“ popisuje Tal Grozner, šéf české pobočky Star Group.

Dopad na ceny je nejistý

Přes veškerou snahu minimalizovat ztráty, k nimž na realitním trhu v souvislosti s koronavirem dochází podobně jako v jiných oborech, je aktuální dopad značný. Jaký vliv bude mít pandemie na ceny, však zatím není jasné. Záleží na tom, jak dlouho potrvá nouzový stav.

„Pokud bude větší nabídka, ceny by se mohly snížit,“ míní Daňhelová. Také Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group, si myslí, že tempo růstu cen může krátkodobě zpomalit nebo dočasně zastavit. Z dlouhodobého pohledu se však zvláště ve velkých městech větší pokles cen nejspíš konat nebude.

Aktuálně sice půjde poptávka dolů, za čas se ale vše vrátí k normálu. Bydlení lidé totiž řeší pořád. Část koupí do osobního vlastnictví – část (zřejmě větší než doposud) pronájmem. „Obavy ze ztráty zaměstnání a neschopnosti dostát svým závazkům mohou lidi odradit od nákupu na hypotéku. Je proto pravděpodobné, že vzroste poptávka po nájemním bydlení,“ soudí Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.

Pro určitou skupinu lidí reality zůstanou i nadále zajímavou investicí, jistější než do akcií. Aktivní budou dle Daňhelové zejména investoři a společnosti zabývající se rychlým výkupem nemovitostí.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!