130 let

Asean. | foto: ANDY WONG, ČTK

Trh v jihovýchodní Asii se má otevřít už za 9 let

Ekonomika
  •   9:17
KUALA LUMPUR - Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) se dohodlo na urychlení plánu vytvořit společný trh po vzoru Evropské unie. Malajsie, Singapur, Thajsko a další země by tak chtěly odpovědět na rychlý ekonomický růst zemí jako Čína a Indie.

Ministři Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) se dnes dohodli na urychlení plánů vytvořit v regionu společný trhu podle vzoru Evropské unie. Hospodářské společenství ASEAN (AEC) by tak mělo být ustaveno již v roce 2015, tedy o pět let dříve, než se dosud plánovalo, řekl na zasedání ekonomických ministrů generální tajemník ASEAN Ong Keng Yong.

"Všichni jsme se shodli, že bychom měli jít v tomto směru," řekl Ong podle agentury AP. Zrychlený kalendář obchodní integrace by podle něho měl přispět k zefektivnění členských ekonomik, tak aby byly schopny konkurovat v získávání investic především vzmáhajícím se gigantům Číně a Indii.

ASEAN začal liberalizovat vzájemný obchod od roku 1993. Původně měl v plánu
vytvořit jednotný trh s volným tokem zboží, služeb a investic do roku 2020,
vyspělejší země jako Thajsko, Singapur a Malajsie však prosazovaly, aby AEC
vzniklo již v roce 2015. AEC má na rozdíl od EU zůstat čistě mezivládní organizací a nepředpokládá vytvoření jednotné měny.

ASEAN chce urychlit integrační plány, aby zůstal v Asii předním magnetem pro zahraniční investice. Ty loni podle údajů seskupení vzrostly v zemích sdružení na rekordních 38 miliard dolarů a překročily maxima z doby před asijskou finanční krizí z let 1997-98. Blok však v tomto ohledu nadále zůstává za Čínou, která přitahuje kolem 50 miliard přímých zahraničních investic ročně.

Indonéský ministr obchodu Mari Pangestu potvrdil, že na akceleraci projektu AEC se všichni shodli, že však zůstává otázka, jak tohoto cíle dosáhnout. Malajský premiér Abdullah Ahmad Badawi uvedl, že pokud bude blok chtít k jednotnému trhu dospět dříve, bude muset vzájemně sjednotit rozdílné domácí obchodní zákony.

V rámci ASEAN je velký rozdíl v hospodářské úrovni mezi dvěma skupinami. Mezi rozvinutější země patří Malajsie, Thajsko, Singapur, Brunej, Indonésie a Filipíny, zatímco čtyři novější členové - Vietnam, Laos, Barma a Kambodža - jsou výrazně chudší.

ASEAN se chce stát jádrem hospodářské integrace v celé východní Asii a ministři budou na zasedání jednat i o plánech na zóny volného obchodu se zástupci velkých sousedů. Japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Tošihiró Nikai by měl v Malajsii vyzvat k vytvoření panasijské zóny volného obchodu, kde kromě ASEAN a Japonska budou Čína, Indie, Korea, Austrálie a Nový Zéland.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás