Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Trhy padají. Kam investují čeští manažeři a podnikatelé?

Ekonomika

  9:00
PRAHA - Světové finanční trhy zachvátila panika, ekonomové varují, že svět stojí na pokraji další ekonomické krize. Jak se v této situaci chovají čeští vrcholoví manažeři a podnikatelé?

Akciové trhy v západní Evropě neudržely růst a hlavní indexy pokračují v poklesu. foto: Reuters

Daniel DrahotskýDaniel Drahotský, ředitel úseku finančních trhů, J&T Banka: "Každým dnem se těším více a více, že začnu dokupovat akcie firem, které již v portfoliu mám. V panice ceny prudce klesají a některé akcie jde pořídit za velmi výhodné ceny. Je výhodné dát si nákupní příkazy na akcie například energetických firem a čekat, jestli jejich cena skutečně klesne a nákup se bude realizovat. V minulosti jsem nebyl nenažraný a uspořil jsem nějaké peníze, které v této době mohu investovat."

Jan BubeníkJan Bubeník, řídící partner personální firmy Bubenik Partners:
"Již mě ovlivnila první krize, kdy jsem se zbavoval riskantnějších cenných papírů. V současnosti držím více hotovosti na různých typech termínovaných účtů. Vlastním i depozitní certifikáty. Navíc investuji do rezidenčních nemovitostí, které využívají různí členové mojí rodiny. Neinvestuji do komerčních realit. U rezidenčních realit investuji do takových, které se nachází v osvědčených lokalitách, kde si budou udržovat hodnotu i při výkyvech realitního trhu. Opět se ale začínám osmělovat k riskantnějšímu investování na akciovém trhu."

EXPERTI TVRDÍ, KUPUJTE LEVNÉ AKCIE. ČTĚTE VÍCE:

 

Radim Jančura za volantem jednoho ze svých autobusů firmy Student Agency.Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency:
"Jako fyzická osoba mám příjem pouze v podobě platu, který mi vystačí na to, abych se uživil. Všechny peníze, které vydělají firmy, investuji zpět do jejich růstu. Vyznávám zásadu, že jako fyzická osoba nebudu nikdy investovat na akciových ani jiných trzích. Pořád se mi totiž víc vyplatí investovat do svých firem než půjčovat cizím."

Bořivoj TrejbalBořivoj Trejbal, šéf letecké společnosti Emirates v Česku:
"V současnosti mám rozestavěný dům. Hodně investic proto směřuje do něj, tedy do realit. Určitou část finančních prostředků dávám do akciových fondů. Využívám služeb finančního poradce a nechávám výběr jednotlivých akciích na něm. Zatím to funguje. Nakupuji akcie s tím, že je chci držet alespoň pět nebo deset let. Zvažuji i přechod na konkrétnější, hmatatelnější prostředky, jako je zlato nebo jiné drahé kovy. Je evidentní, že do budoucna představují tyto komodity správný investiční krok."

Tomio OkamuraTomio Okamura, investor a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur:
"Věnuji se především investování do začínajících firem, jelikož mne to zároveň také baví, což je pro můj pocit důležité. Dlouhodobou mojí investiční stálicí jsou investice do moderního umění. Jak lze však pozorovat, tak oba dva zmíněné způsoby investování si žádají již určitou zkušenost."

Jiří ŠimáněJiří Šimáně, majitel společnosti Unimex Group:
"S investicemi v této chvíli vyčkávám. Nejistota z hlediska měnového i ekonomického vývoje je tak velká, že je velmi riskantní pouštět se do velkých akcí. Informací o situaci je sice zdánlivě hodně, avšak informace potřebné k učinění investičních rozhodnutí je nedostatek. Proto považuji za nejrozumnější vyčkat."

Viktor KotlánViktor Kotlán, ředitel odboru správy aktiv, Česká spořitelna:
"Investuji především pravidelně. Mám nastavené trvalé příkazy. Investuji v dlouhodobém časovém horizontu. Proto se nebráním akciím a investuji do nich. Investuji také do vývoje indexu volatility. V poslední době poklesla kolísavost trhů. Až opět poroste, mohou být investice do volatility zajímavé. To je ale specialitka pro velmi pokročilé investory."

Luděk SekyraLuděk Sekyra, předseda představenstva Sekyra Group: "Jednoznačně nemovitosti a umění. U umění jde o investice, které si udržují hodnotu i při výkyvech na finančních trzích. Pak investuji do dluhopisů významných mezinárodních firem. Lze říci, že většinu peněz investuji do nemovitostí a asi tak deset procent do umění. Zbytek jsou dluhopisy a další pevně úročené finanční instrumenty. Tedy produkty, které garantují pevný výnos."

O STOUPAJÍCÍ CENĚ ZLATA ČTĚTE ZDE

 

Michael Rostock-PoplarMichael Rostock-Poplar, zakladatel Venture Investors Corporate Finance:
"Mé přímé investice jdou do rostoucích firem, nemovitostí mimo eurozónu a umění. Přímé investice preferuji, protože se jim věnuji již 15 let a vím, co hledám. Do nemovitostí investuji mimo eurozónu. Tam, kde investuji, jsou nemovitosti už dole. Podle mne je zlato blízko špičky, mělo se tedy kupovat před lety. Akcie? V Česku? Retail? Hahaha, válím se smíchy."

David KrajnyDavid Krajny, prezident realitní sítě RE/MAX:
"U mne nemůže nikdo očekávat, že bych investoval do něčeho jiného než do nemovitostí. Do těch investuji prakticky vždycky. Myslím si totiž, že z dlouhodobého hlediska, pakliže člověk pomine různé spekulativní investice, je nemovitost vždy nejbezpečnější investice. Myslím si zkrátka, že je to totiž nejlepší pojistka na stáří. I když u nemovitostí mohou existovat krátkodobé výkyvy, tak dlouhodobě se cena nemovitosti vždy zhodnocuje. U peněz dochází k inflaci a jsou tak znehodnocovány, ale cena nemovitosti zůstává zachována."

Autor: