Respirátory mizí z pultů, pro některé rodiny je ale nákup problém. Můj příjem je nula korun, říká zákaznice![]() |
Stejný příjem od stejného zaměstnavatele jako před rokem před vypuknutím pandemie má polovina Čechů. Na 16 procent respondentů uvedlo, že má vyšší příjmy než před rokem, naprostá většina u stejného zaměstnavatele, což svědčí o nárůstu mezd v některých segmentech trhu. Schopnost vycházet stabilně s příjmy přitom roste s věkem.
Na druhé straně zhruba pětina dotázaných potvrdila snížení příjmů v uplynulém roce. Většina opět v rámci stejného zaměstnavatele, kdy jde pravděpodobně o pracovní pozice v rizikových sektorech zasažených pandemií.
S aktuálními příjmy vychází hůř než před rokem více než čtvrtina dotázaných, častěji ženy (31 procent) než muži (25 procent), lidé z menších obcí do 5000 obyvatel a respondenti se základním vzděláním.
Na jaké příspěvky mají nárok rodiny s dětmi? Roli hraje i příjem domácnosti![]() |
Téměř polovina (47 procent) dotázaných Čechů zvládá bez problémů financovat základní výdaje, jako jsou platby za bydlení, energie a jídlo. Dalších 43 procent tyto výdaje zvládá pokrýt, ale nad jejich rámec už jim příliš peněz nezbývá. Desetina respondentů má s financováním základních výdajů krátkodobé, ale i dlouhodobé problémy.
„Způsobem od výplaty k výplatě žije překvapivě velká část spoluobčanů. Jde častěji o ženy, podle našich zkušeností především o matky samoživitelky nebo matky na mateřské dovolené, ale také lidi s nižším vzděláním,“ uvedl jednatel firmy Tomáš Konvička. Blíží se čas ročních vyúčtování energií, kdy každoročně eviduje zájem o půjčky na pokrytí nedoplatků. Přitom půjčky na krytí těchto základních výdajů jsou oním pověstným vytloukáním klínu klínem, varoval.
Relativně dobrá kondice rodinných rozpočtů pramenní částečně i z nedostupnosti některých služeb a z odložené spotřeby. Finanční problémy se tak mohou naplno projevit až v následujících měsících, při postupném návratu do normálu, míní Konvička.
Krize potvrzuje nezbytnost úspor. Češi se však zdráhají investovat, peníze nechávají na prodělečných účtech![]() |
V uplynulém roce nejvíce Čechů ušetřilo za náklady spojené s cestováním, a to až sedm z deseti dotázaných. Na 60 procent jich vnímá úspory u výdajů za kulturu, polovina ušetřila za jídlo z restaurací, 43 procent za oblečení nebo za sportovní aktivity (40 procent). Nejméně lidé dokázali ušetřit za nákupy potravin domů, kde úsporu deklarovalo pět procent, a dále za věci pro děti (sedm procent).
„V případě posledních dvou položek může být dokonce situace obrácená. Výdaje rodin s dětmi, které jsou už několik měsíců na domácí výuce, jsou pravděpodobně v nákupu potravin a nákladů na potřeby dětí vyšší než při běžném provozu rodiny. Nákup potravin je přitom ve většině domácností poměrně vysokou nákladovou položkou,“ uvedl Konvička.
S pokračujícím vývojem pandemie a dalších opatření roste i nejistota o další budoucnost lidí. Obavy ze snížení příjmu vlivem pandemie v dalších měsících má 41 procent Čechů, častěji respondenti se základním vzděláním.