Neskloníme se před barbarem, hlásá Čína. USA zvýšily cla na celkem 145 procent

Autor: ,
  18:43
Součet celních opatření namířených Spojenými státy proti Číně dospěly do celkové výše 145 procent. Americké televizi CNBC to sdělil představitel Bílého domu. Čína proto připravila některá odvetná opatření, mezi něž patří i omezení dovozu hollywoodských filmů. Ty však tvoří jen pět procent všech filmů v zemi. Ke spolupráci vybízí Čína i další asijské státy, byť její dosavadní pozornost byla soustředěna na Evropskou unii.
Na šanghajské technologické výstavě Consumer Electronics Show (CES Asia) se...

Na šanghajské technologické výstavě Consumer Electronics Show (CES Asia) se lidé mohli zbavit stresu mlácením do hlavy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po kritice musel japonský stánek zmizet. (11. června 2019) | foto: Profimedia.cz

Poslední exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa zvýšil podle dosavadních propočtů cla vůči Pekingu na 125 procent z 84. Poslední informace z Wall Street mluví o poklesu akcií o 3,2 procenta. Ve středu akcie vzrostly o 9,5 procenta v reakci na pozastavení cel pro většinu zemí.

Ale to je podle Bílého domu navíc k 20 procentům souvisejícím s kontroverzním šířením fentanylu v USA, kvůli kterému Trump už dříve daná cla uvalil na dovoz z Číny. Právě odtamtud pocházejí zejména suroviny určené na výrobu drogy.

Čína ve čtvrtek oznámila, že okamžitě omezí dovoz hollywoodských filmů v odvetě za eskalaci Trumpových celních opatření. Krok je z ekonomického hlediska spíše symbolický, protože podle analytiků bude dopad kroků pravděpodobně minimální.

Po třech desetiletích, během nichž Čína ročně dovážela 10 hollywoodských filmů, její Národní filmová správa uvedla, že Trumpovo zvýšení cel na čínský dovoz ještě více omezí domácí poptávku po amerických filmech.

„Budeme se řídit pravidly trhu, respektovat volbu diváků a mírně snížíme počet dovážených amerických filmů,“ uvedla NFA na svých internetových stránkách.

Pouze pět procent filmů jsou v Číně americké

Hollywoodská studia kdysi očekávala, že Čína a její obří filmový trh pomohou zvýšit finanční výsledky filmů. Domácí filmy však v Číně stále častěji překonávají hollywoodské snímky, přičemž podle časopisu Variety letos film „Ne Ža 2“ zastínil film „Inside Out 2“ od společnosti Pixar a stal se nejvýdělečnějším animovaným filmem všech dob.

Nyní se americké filmy podílejí na celkových tržbách v čínských pokladnách pouze z pěti procent. A co je pro Hollywood ještě horší, Čína tuto malou částku z poloviny zdaní,“ řekl Fenton agentuře Reuters.

Společnost IMAX uvedla, že očekává, že nově oznámená omezení nebudou mít na její výstavní program podstatný vliv. Ten zahrnuje hollywoodské, čínské a mezinárodní filmy.

„I nadále očekáváme silný rok pro IMAX v Číně, který bude mít za sebou historicky nejvýdělečnější první čtvrtletí v zemi,“ uvedl mluvčí IMAX v prohlášení pro agenturu Reuters.

Čína je druhým největším filmovým trhem na světě. V posledních letech však s rozkvětem místní zábavní kultury nadšení čínských diváků pro hollywoodské filmy klesá.

Čína burcuje další asijské země ke spolupráci

Čína se obrací na další země ve snaze přimět amerického prezidenta k ústupu. Po několika dnech tohoto úsilí se setkává jen s částečným úspěchem, uvádí agentura AP.

Čína odmítla usilovat o jednání s tím, že v celní válce bude „bojovat až do konce“, což Trumpa přimělo k dalšímu zvýšení daňové sazby na čínský dovoz na 125 procent. Čína odpověděla cly na americké zboží ve výši 84 procent, která vstoupila v platnost ve čtvrtek.

„Spravedlivá věc získává podporu mnoha lidí,“ uvedl ve čtvrtek na každodenním brífinku mluvčí ministerstva zahraničí Lin Ťien. „USA nemohou získat podporu lidí a skončí neúspěchem.“

Spolupráce s EU

Čína se dosud soustředila na Evropu, přičemž telefonát mezi premiérem Li Čchiangem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou „vyslal pozitivní signál okolnímu světu“.

„Čína je ochotna spolupracovat s EU na společném naplňování důležitého konsensu, kterého dosáhli vedoucí představitelé Číny a EU, na posílení komunikace a výměn a na prohloubení obchodní, investiční a průmyslové spolupráce mezi Čínou a EU,“ uvedla oficiální tisková agentura Nová Čína.

V úterý následovala videokonference mezi čínským ministrem obchodu Wang Wen-tao a komisařem EU pro obchod a hospodářskou bezpečnost Marošem Šefčovičem, na které se diskutovalo o amerických „recipročních clech“.

Wang uvedl, že cla „vážně porušují oprávněné zájmy všech zemí, vážně porušují pravidla WTO, vážně poškozují mnohostranný obchodní systém založený na pravidlech a vážně ovlivňují stabilitu světového hospodářského řádu,“ uvedla agentura Nová Čína.

V Hongkongu mluvčí místní kanceláře čínského ministerstva zahraničí zopakoval, že Peking není ochoten za současných podmínek s USA vyjednávat.

„Musíme Spojeným státům slavnostně vzkázat: barbar, který se snaží donutit země, aby mu volaly a prosily o milost, nemůže nikdy očekávat, že mu Čína zavolá,“ napsal Chuang Ťing-ruj v článku, který vyšel v deníku South China Morning Post.