Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kanadu tížila Trumpova obří cla jen hodiny. Než Ontario zastavilo zdražení elektřiny

  15:44aktualizováno  21:50
Americký prezident Donald Trump zrušil vyšší cla na kanadské zboží, která dnes vyšponoval na padesát procent. Učinil tak po ústupku kanadské provincie Ontario, které pozastavilo přirážku na elektřinu exportovanou do USA. Rozhodlo se k tomu po výzvě nového kanadského premiéra Marka Carneyho. Trump nejprve zdvojnásobil kvůli zdražení elektřiny plánované clo na veškeré ocelové a hliníkové výrobky dovážené z Kanady, nyní ale vzal toto opatření zpět.

Trump předtím reagoval na rozhodnutí Ontaria uvalit 25procentní poplatek na elektřinu exportovanou do USA. Premiér provincie Doug Ford totiž v pondělí uvedl, že elektřinu z Ontaria odebírá zhruba 1,5 milionu domácností a podniků v amerických státech Minnesota, New York a Michigan. A jim všem k importované energii vyměřil nový příplatek.

Trump pak ve svém příspěvku na Truth Social v reakci uvedl, že nařídil ministru obchodu navýšit cla na hliník a ocel o dalších 25 procent. Opatření měla vstoupit v platnost ve středu ráno. Ontario však nakonec poplatek na elektřinu pozastavila, Trump proto vyšší cla zrušil.

„Kanada také musí okamžitě zrušit své protiamerické clo ve výši 250 až 390 procent na různé mléčné výrobky z USA, které je již dlouho považováno za absurdní. Brzy vyhlásím stav nouze v oblasti elektřiny v ohrožené oblasti,“ napsal dříve Trump.

Dále pohrozil, že 2. dubna výrazně zvýší cla na automobily dovážené do Spojených států. „Stane se tak, pokud Kanada rovněž nezruší další pobuřující a dlouhodobá cla,“ dodal.

Trump také původně napsal, že kvůli novým clům „v podstatě trvale skončí výroba automobilů v Kanadě.“

Kromě vysokých kanadských cel si americký prezident v příspěvku na Truth Social postěžoval i na údajně nízké výdaje sousední země na vlastní bezpečnost. Zopakoval svůj záměr učinit z Kanady další stát USA, který v sousední zemi již několik týdnů vyvolává ostrou kritiku a protesty.

Podle nejnovějších údajů se přibližně čtvrtina oceli používané v průmyslovém odvětví v USA dováží. U hliníku je to více než 40 procent. U sekundárního hliníku, který pochází z recyklovaného materiálu, je toto číslo ještě vyšší.

Ekonomové očekávají, že vyšší dovozní náklady zvýší výrobní náklady mnoha amerických průmyslových podniků. Zákazníkům by tak hrozilo zvýšení cen a klesla by konkurenceschopnost amerických firem v zahraničí.

Na ocel a hliník se vztahuje severoamerická dohoda o volném obchodu (USMCA). Trump minulý týden po zavedení cel na zboží z Kanady a Mexika oznámil měsíční odklad cel na zboží, kterého se USMCA týká. Není tak v tuto chvíli zřejmě, zda se to nyní bude dále vztahovat i na ocel a hliník z Kanady a Mexika, napsala agentura DPA.

Trump po svém nástupu do úřadu nemá ohledně celní politiky jasný kurs. Krátce po zavedení cel na zboží z Kanady a Mexika jejich platnost částečně pozastavil. Zároveň ale pohrozil novými sankčními opatřeními.

Pokud by k navýšení na 50 procent opravdu došlo, stalo by se nejnovější eskalací Trumpova obchodního sporu s Kanadou. Hrozilo by, že ještě více rozkolísá trhy, které zaznamenávají stabilní ztráty od chvíle, kdy prezident minulý týden zavedl první kolo cel vůči Kanadě a Mexiku.

Autoři: ,

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka

Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...