Trump podepsal příkaz k snížení cen léků. EU bude muset platit víc, tvrdí

,
  11:54aktualizováno  17:55
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Evropská unie podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Varoval, že pokud tak EU neučiní, projeví se to na clech.

Americký prezident Donald Trump (6. května 2025) | foto: Reuters

„Dělám to pro Američany a proti nejmocnější lobby na světě... je to jeden z nejdůležitějších exekutivních příkazů..., který byl kdy podepsaný,“ vyjádřil v Bílém domě své přesvědčení americký prezident.

Američané podle Trumpa dosud dopláceli na to, že v jiných částech světa, především EU lidé za léky platí i několikanásobně méně než obyvatelé USA, na nichž farmaceutické firmy vydělávají velkou část svých zisků. „Evropa musí platit více, zbytek světa o něco více a USA výrazně méně,“ narýsoval Trump svou představu o dopadech dalšího z mnoha exekutivních příkazů.

Farmaceutické firmy, z nichž mezi ty největší patří i některé americké společnosti, by si podle něj měly ve výsledku přijít na prakticky stejné zisky jako dosud, pouze jinak rozložené. „Vyrovnáme to,“ podotkl o srovnání nákladů na léky v USA a dalších rozvinutých částech světa.

Trump ve svém příspěvku před zavedením příkazu sice předpověděl, že by léky mohly v USA zlevnit o 30 až 80 procent, zároveň však uvedl, že ceny pravděpodobně po celém světě naopak vzrostou, aby se těm americkým vyrovnaly.

Řekl, že zavede tzv. politiku nejvyšších výhod, podle níž by Američané za medicínu platili stejnou částku, jaká se za daný lék určuje v nejlevnější zemi na světě. „Náklady na zdravotní péči v USA se sníží o částky, o kterých se dříve ani neuvažovalo,“ napsal podle agentury Bloomberg.

Agentura AP podotýká, že tomu bude předcházet 30denní období určené pro vyjednávání s farmaceutickými společnostmi o snížení cen.

Washington je podle Trumpa také připraven otevřít americký trh dovozcům bezpečných léků z jiných zemí a zahájit vyšetřování zahraničních států, pokud jde o platby za léky. Země, které nebudou spolupracovat, je Trump připraven potrestat dalšími cly.

Akcie asijských farmaceutických společností společností poklesly

Akcie asijských farmaceutických společností v reakci na jeho post na začátku pondělního obchodování klesly. Japonský výrobce léčiv Chugai Pharmaceutical ztratil až 7,2 procenta, což je nejvíce za poslední měsíc. Firmy Daiichi Sankyo a Takeda Pharmaceutical ubraly přibližně pět procent své hodnoty. V Jižní Koreji klesly společnosti SK Biopharmaceuticals, Celltrion a Samsung Biologics o více než tři procenta.

Trumpova zpráva se dotkla i čínských výrobců léků. Mezi společnostmi, které prodávají léky v USA i v Číně, se akcie společnosti BeiGene propadly až o 8,8 procenta, zatímco akcie společnosti Hutchmed China. klesly o 5,6 procenta. Také největší čínská farmaceutická společnost Jiangsu Hengrui Pharmaceuticals zaznamenala pokles svých akcií o 4,4 procenta, přestože v současné době v USA žádné léky neprodává.

V zahraničí levněji než v USA

Američané platí za léky nejvíce na světě. Výrobci léků tvrdí, že změna systému sníží příjmy a utlumí vývoj průlomových terapií, které mají potenciál prodloužit a zkvalitnit život.

Trumpův vzkaz na sociální síti předcházel již dřívější příspěvek, v němž sliboval jeden z nejdůležitějších a nejvlivnějších kroků, jaké kdy učinil. Trump však neupřesnil, jak bude příkaz fungovat.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.