4. listopadu 2016 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Trump rovná se nejistota ve světě? Cena zlata v posledním týdnu letěla vzhůru

Zlato – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato – ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Případný úspěch Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách může podle analytiků přinést nejistotu na světové trhy a zvednout cenu zlata. Ta se v říjnu pohybovala hluboko pod hranicí 1300 dolarů za unci.

V posledním týdnu však šla nahoru po růstu Trumpových preferencí, řekl Pavel Ryba ze společnosti Golden Gate s odkazem na data agentury Bloomberg.

Cena zlata v posledních dnech vzrostla po informacích o prověřování mailové komunikace demokratické kandidátky Hillary Clintonové. V případě její výhry investoři očekávají, že cena zlata bude stagnovat. Pokud by však vyhrál Trump, bude pravděpodobně růst již od příštího týdne.

DOLAR A PRŮZKUMY

  • Americký dolar ve čtrvtek oživil z několikatýdenních minim vůči koši předních měn.
  • Podpořily ho nové průzkumy favorizující Clintonovou před Trumpem.
  • Kauza e-mailů zveřejněných FBI nahrávající Trumpovi naopak předtím způsobila propad dolaru.

„Pro budoucnost zahraniční politiky i ekonomiky je větším rizikem Trump než Clintonová. Pro budoucnost ekonomiky USA a jejich politiku je tento kontroverzní politik spíše hrozbou. Můžeme proto očekávat, že by cena zlata prudce vzrostla a během jediného dne by mohla vyrůst až o 100 dolarů,“ uvedl Ryba.

Panuje většinový názor, že by vítězství Trumpa mohlo dostat akcie a ostatní riziková aktiva pod tlak, zatímco by mohlo pomoct bezpečným aktivům, jako je zlato a dluhopisy, doplnil analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

O dlouhodobějším dopadu voleb na ocenění finančních aktiv ale není přesvědčen. „Při pohledu na tři poslední prezidentské volby, trhy se po prvotní reakci často velmi rychle uklidnily a vrátily zpět k úrovním, na nichž byly před zveřejněním výsledků,“ upozornil.

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl míní, že se situace kolem amerických voleb přeceňuje. Krátkodobé reakce mohou být na trzích různé a těžko je předvídat. Platí ale to, že dlouhodobě jsou určujícím faktorem pro trhy úrokové sazby. Také podle něj neplatí, že by zlato bylo přístavem bezpečí.

Je to stejně spekulativní komodita jako ropa, řekl Bostl. Připomněl, že unce zlata stála více než 1800 dolarů v roce 2011 a během čtyř let klesla až na 1100 dolarů, tedy o téměř 40 procent. Takový propad je dnes méně pravděpodobný, ale i tak se zlato může za určitých okolností dostat na cenu 600 dolarů, tedy na hodnoty z roku 2006, podotkl.

Zlato bývá považováno za takzvaný bezpečný přístav v dobách krize nebo při otřesech finančních trhů. Jeho růstu momentálně pomáhá i slábnoucí dolar. Cena zlata od začátku roku vzrostla v korunách o 20 procent, stříbra o 31 procent. Za rostoucí poptávkou po drahých kovech stojí vedle zvyšující se nejistoty v ekonomice plošné zavádění záporných sazeb.

ČTK