Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Trump udělil státům EU výjimku z cel na ocel a hliník. Čína hrozí zdaněním dovozu vepřového či ovoce

Ekonomika

  7:50aktualizováno  12:44
WASHINGTON/PRAHA - Americký prezident Donald Trump udělil dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku všem členským státům EU a šesti dalším zemím. Informoval o tom ve čtvrtek pozdě večer Bílý dům.Čína v reakci na Trumpův dekret, který by mohl vést k uvalení cel na čínské zboží v hodnotě 60 miliard dolarů, uvažuje o zdanění dovozu amerického zboží, jako je vepřové maso, jablka či ocelové trubky.

Americký prezident Donald Trump. foto: Reuters

Výjimka platí do 1. května. Do té doby chtějí USA se všemi partnery vyjednat dlouhodobé dohody. EU chce aby byla výjimka trvalá.

Trump přišel s výjimkou na poslední chvíli po naléhání řady amerických politiků a firem, kteří se obávali, že případná odvetná opatření povedou k obchodní válce a poškodí americkou ekonomiku.

Na Trumpův krok marně do noci čekali evropští lídři na bruselském summitu, jehož první den skončil dříve, než Bílý dům prezidentovo rozhodnutí oznámil. 

Evropští státníci na základě dřívějšího čtvrtečního prohlášení amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera udělení výjimky spíše očekávali, avšak hodlali počkat na Trumpovo vyjádření. Na případném společném postupu se podle českého premiéra Andreje Babiše hodlají domluvit v pátek.

Theresa Mayová vítá, že Spojené státy udělily členských zemím Evropské unie dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku. Britská premiérka to řekla při příchodu na dnešní jednání prezidentů a šéfů vlád osmadvaceti členských zemí EU v Bruselu. Za dobré zprávy to v Paříži označil i mluvčí francouzské vlády.

Zavedení cel kvůli národní bezpečnosti

Vedle evropských zemí dostaly výjimku Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea. Cla pro ostatní státy mají vstoupit v platnost v pátek.

USA jsou největším dovozcem ocele. V roce 2016 se na globálním dovozu ocele podle objemu podílely osmi procenty. Podle hodnoty měla ocel na celkové hodnotě dovozu zboží do USA podíl jen jedno procento. USA dovážejí ocel z více než 110 zemí, vyplývá ze zprávy ministerstva obchodu.

Trump zavedení cel odůvodnil národní bezpečností. Americký zákon z roku 1962 umožňuje za určitých podmínek prezidentovi zavést cla na základě doporučení amerického ministra obchodu, pokud se zboží do Spojených států dováží v takovém množství nebo za takových okolností, které ohrožují nebo narušují národní bezpečnost. Tento postup se však používá jen zřídka a nebyl uplatněn od založení Světové obchodní organizace (WTO) v roce 1992.

Čína pohrozila USA cly na vepřové či ovoce

Čína vyzvala Spojené státy, aby se „stáhly z okraje propasti“, protože plánované zavedení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard USD (1,2 bilionu korun) přibližuje obě země k obchodní válce. Peking zároveň v reakci na cla na ocel a hliník uvažuje o zavedení cel na americké zboží, jako vepřové, jablka či ocelové trubky.

Obchodní válka na obzoru? Trump uvalil cla na čínské zboží za desítky miliard, kvůli krádežím nápadů

Prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Opatření je reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví. Od pátku také vstupují v platnost cla na dovoz ocele a hliníku do USA, která se rovněž výrazně dotýkají Číny.

„Čína doufá, že Spojené státy se stáhnou z okraje propasti, učiní moudrá rozhodnutí a zabrání tomu, aby se bilaterální obchodní vztahy dostaly do nebezpečné oblasti,“ uvedlo čínské ministerstvo obchodu v prohlášení.

Clo na ovoce, víno a ořechy

Současně však Čína ukázala, že je připravena k odvetě, když oznámila, že plánuje zavést cla na dovoz zboží z USA v hodnotě až tří miliard USD. Na seznamu je celkem 128 amerických produktů, mimo jiné také čerstvé ovoce, víno a ořechy. Tato cla mají být odpovědí na americká cla na ocel a hliník.

Čína zároveň upřesnila, že pokud se nepodaří oběma zemím dohodnout o obchodních otázkách, je připravena zavést cla ve dvou fázích. V první fázi to budou cla ve výši 15 procent na 120 produktů. Později pak 25 procent na vepřové a recyklovaný hliník.

Peking podle analytiků zatím zvolil zdrženlivý postoj. „Čína svým rezervovaným postojem doufá, že Trump si může uvědomit své chyby a napravit své postupy,“ řekl zástupce hlavního ekonoma čínského hospodářského institutu Čínské centrum pro mezinárodní ekonomickou výměnu Sü Chung-cchaj. „Pokud bychom opravdu chtěli protiúder, tvrdší odpověď by byla zacílená na sóju a automobily,“ dodal.

Hrozivé následky pro globální ekonomiku

Stupňující se napětí mezi oběma zeměmi otřáslo finančními trhy, protože investoři se domnívají, že pokud obchodní bariéry začnou narůstat, bude to mít pro globální ekonomiku hrozivé důsledky.

Trump ve svém memorandu podepsaném ve čtvrtek uvedl, že po zveřejnění seznamu čínského zboží, na které by mohlo být zavedené clo, začne 30denní konzultační období. To prakticky vytváří prostor pro případná jednání, která by vyřešila Trumpovo obvinění týkající se krádeže duševního vlastnictví a nucených transferů technologií. 

Trump rovněž uvedl, že považuje Čínu za přítele a že obě strany jsou uprostřed jednání, napsala agentura Reuters.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!