Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump nechce nový Air Force One. Jeho kritika srazila hodnotu akcií Boeingu

Ekonomika

  10:22
PRAHA - Budoucí americký prezident Donald Trump kritizoval v úterý na Twitteru náklady na stavbu nového prezidentského speciálu Air Force One. Trump doslova napsal: „Zrušte tu zakázku!“ V reakci na jeho tweet se propadla hodnota společnosti Boeing na burze.

Americký prezidentský speciál Air Force One přelétá přes předměstí Havany. foto: Reuters

„Boeing vyrábí zcela nový letoun 747 Air Force One pro budoucí prezidenty, náklady se ale vymkly kontrole, překračují čtyři miliardy. Zrušte tu zakázku!“ napsal Trump na sociální síti. Cena za nové letouny nebyla úředně oznámena, podle agentury Reuters dosahuje tří miliard dolarů (75 miliard korun) a roste. Cena posledních dvou prezidentských letounou byla více než čtyři miliardy dolarů.

06.prosince 2016 v 14:52, příspěvek archivován: 07.prosince 2016 v 09:45

Boeing is building a brand new 747 Air Force One for future presidents, but costs are out of control, more than $4 billion. Cancel order!

V rozhovoru pro Fox News Trump řekl: „Myslím, že je to směšné. Chceme, aby Boeing vydělával peníze, ale nechceme, aby vydělával až tolik peněz.“

Důstojník otevírá dveře prezidentského speciálu Air Force One po příletu...
Air Force One odlétá ze základny Andrews s prezidentem Barrackem Obamou na...

Okamžitě po jeho výroku na Twitteru prudce poklesla hodnota společnosti Boeing na burze. Po několika hodinách však začala opět stoupat.

Boeing zvítězil v soutěži o zakázku ministerstva zahraničí na nové letouny letos v lednu. Nejprve byla pro výrobce uvolněna částka 26 milionů, v červnu dalších 127 milionů dolarů. Podle odborného časopisu FlightGlobal má jít o čtyřmotorový letoun nové generace.

Dosavadní prezidentská letka dosluhuje, v příštím roce dosáhne hranice předpokládané třicetileté životnosti. Nový stroj by ale měl být k dispozici až v roce 2024, i když Boeing chce výrobu urychlit.

Název „Air Force One“ může používat jakýkoliv letoun, který nese na palubě prezidenta Spojených států. Termín se však obecně používá pro speciálně upravené a vybavené letouny, která jsou využívána k přepravě americké hlavy státu. Bezpečnostní výbavení pro tato letadla jsou mimo jiné důvodem jejich vysoké ceny.

Autoři: ,