Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tržby Microsoftu srazil první pokles prodeje Windows v historii

Ekonomika

  7:59
SEATTLE - Tržby amerického softwarového gigantu Microsoft se v uplynulém finančním roce snížily o tři procenta na 58,4 miliardy dolarů (1,05 bilionu Kč). Vykázaly tak první pokles od vstupu firmy na burzu v roce 1986. Prodej klíčového operačního systému Windows zaznamenal první celoroční pokles v historii.

Pobočka Microsoftu v Praze. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V samotném čtvrtém čtvrtletí končícím v červnu se zisk propadl dokonce o 29 procent na 3,05 miliardy dolarů kvůli slabé poptávce po osobních počítačích. Čtvrtletní tržby se snížily o 17 procent na 13,1 miliardy dolarů. Akcie společnosti se po zveřejnění výsledků propadly o osm procent.

"Vůbec to nebylo skvělé čtvrtletí," uvedl analytik Peter Misek ze
společnosti Canaccord Adams. Výsledky odráží úzké propojení Microsoftu s trhem osobních počítačů. Ten by měl letos podle odhadů vykázat první pokles od roku 2001. Zákazníci totiž omezují nákupy nových počítačů v důsledku světové hospodářské krize.

Podle finančního ředitele Chrise Liddella si nicméně společnost s ohledem na ekonomické podmínky vedla v posledním čtvrtletí dobře. "Jsme silnější firmou, než jsme byli před rokem," uvedl. "Ekonomika nicméně zůstává obtížná," dodal.

Firma doufá v úspěch "Sedmičky"
Microsoft uvede v říjnu na trh novou verzi operačního systému Windows. Liddell však upozornil, že tento krok sám o sobě nevyvolá oživení prodeje osobních počítačů. Microsoft doufá, že nový operační systém Windows 7 bude mít na trhu větší úspěch než jeho předchůdce Windows Vista, který si proti dřívější verzi XP nezískal mezi zákazníky velkou oblibu.

Microsoft se nyní kvůli slábnoucím tržbám soustředí na kontrolu nákladů. Firma již v lednu oznámila, že musí poprvé přikročit k masovému propouštění a zrušit 5000 pracovních míst.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!