Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tunel Blanka otevře 15. září. Výměna zničených kabelů už začala

Ekonomika

  11:38
PRAHA - Správce stavby tunelového komplexu Blanka slíbil nový termín jeho otevření. Šéf Inženýringu dopravních staveb (IDS) Bohumil Kvasnička se zavázal k otevření zkušebního provozu 15. září letošního roku.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. foto: MAFRA - Michal Šula

Nový termín se váže k páteční dohodě zástupců hlavního města a technologické firmy ČKD o výměně poškozených kabelů.

„Na základě žádosti radního pro dopravu Petra Dolínka IDS přislíbila, že se všechny zúčastněné firmy vynasnaží o otevření již 20. srpna tohoto roku, aby si mohli řidiči vyzkoušet novou dopravní tepnu ještě před zahájením intenzivního zářijového provozu,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí firmy IDS Pavel Kočiš.

Hlavním problémem byly poškozené kabely, které v minulosti poničila voda. Ukázalo se ale, že není nutné měnit všechny, ale jen asi pět procent z nich. Ostatní sice těsně, ale přece jen splňují normu pro provoz tunelu.

Smír v kauze zničených kabelů v Blance. Praha si plácla s ČKD

Výměnu poškozeného vedení zajistí firma ČKD. Do konce července by měla dokončit takzvané komplexní zkoušky. Jinak řečeno: v tu dobu už by měly být všechny kabely funkční a na svém místě.

„Jedná se o 84 kusů kabelů v délce zhruba  patnáct kilometrů, které v současné době nevyhovují požadované normě (1 megaohm). Finanční náročnost této výměny v tuto chvíli specifikovat nebudeme. V souladu s memorandem budou platby za tuto výměnu řešeny podle platné Smlouvy o dílo z roku 2007 včetně případných sporů. Práce na této výměně jsme již zahájili,“ uvedl mluvčí firmy ČKD Praha DIZ Karel Samec.  

Právě to, že nebude nutné měnit všechny kabely, které mimo jiné slouží k napájení ventilátorů či světelné signalizace, celou akci urychlí. V kabelových chráničkách leží celkem asi 300 kilometrů kabelů.

Finální dohoda zástupců hlavního města, stavební firmy Metrostav, dozorčího stavby IDS a technologů z ČKD padla na středečním kontrolním dnu. Vycházela z memoranda, které o den dříve podepsala Praha s ČKD.

Bude další arbitráž?

Jde o to, že technologové kabely vymění, pošlou městu faktury za práci a jeho zástupci se následně rozhodnou, zda je proplatí. Pokud se tak nestane, přijde pravděpodobně na řadu arbitráž.

Vzrušená debata plná negativních emocí se vede hlavně kolem toho, kdo nese vinu za vlhké prostředí v tunelu a kdo výměnu vodou poničených kabelů zaplatí. Firmy a vedení města si prostřednictvím médií v uplynulých týdnech vyměnily řadu nelichotivých vzkazů.

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) nedávno firmu ČKD označila za „debily“, hovořila i o zločinném spolčení.

Autor:

Mohlo by vás zajímat