Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

V Česku se v prvním čtvrtletí ubytovalo 2,8 milionu turistů, dvakrát více než loni

ilustrační snímek foto: Michal SváčekMAFRA

V prvním čtvrtletí se v Česku ubytovalo 2,81 milionu turistů. To je desetkrát více než ve stejném období loňského roku, který byl ovšem výrazně poznamenán covidem a protiepidemickými opatřeními.
  10:09aktualizováno  10:47

Necelou třetinu ze všech ubytovaných tvořili návštěvníci ze zahraničí, domácích hostů se ubytovalo 1,9 milionu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Turisté strávili za první tři měsíce v ubytovacích zařízeních 7,9 milionu nocí, to je meziročně sedmkrát více.

„Návštěvnost se oproti minulému roku výrazně zvýšila, ale srovnávací základna je kvůli loňským pandemickým omezením na nízké úrovni. Výkony ubytování v prvním čtvrtletí zdaleka nedosáhly objemů z roku 2019, stále chybí především zahraniční hosté,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Pro srovnání – v prvním čtvrtletí roku 2019 se v Česku ubytovaly čtyři miliony turistů, hosté z ciziny přitom převažovali.

Hotely vedou

Hotely v prvním čtvrtletí zaznamenaly zvýšení celkové návštěvnosti na dva miliony příjezdů (o 939,6 procent). Příjezdy do penzionů představovaly 17 procent objemu návštěvnosti a podíl ostatních zařízení činil 11 procent ubytovaných hostů.

Mezi nejnavštěvovanější kraje patřily v prvním čtvrtletí kromě Prahy také Královéhradecký a Liberecký kraj, které jsou vhodné pro trávení zimní dovolené.

„Královéhradecký kraj porazil Prahu v celkovém počtu tuzemských hostů. Stalo se tak v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy Češi preferovali návštěvu hor před návštěvou památek,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Nejvíce hostů se ubytovalo tradičně z Německa, národ tvořil čtvrtinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních. Druhou nejpočetnější skupinou byli návštěvníci ze Slovenska a na třetím místě se umístili hosté z Polska.

Čtvrté místo obsadili Ukrajinci. Český statistický úřad upozorňuje, že do celkových výsledků jsou započítány i údaje týkajících se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami.

„Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení,“ upozornil ČSÚ.

Rostly tržby ve službách

Cestovní ruch pomáhá službám k lepším výsledkům, které v Česku stouply v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 12,5 procenta. Ve službách souvisejících s turistikou dokonce vzrostly několikanásobně.

Cestovní agentury, kanceláře a jiné rezervační a související činnosti zaznamenaly na začátku letošního roku nárůst tržeb o 198,7 procenta oproti loňsku. V ubytování, stravování a pohostinství tržby vzrostly o 105,9 procenta. V samotném ubytování stouply dokonce na trojnásobek.

Tržby související s turistikou stouply podle statistiků tak výrazně kvůli nízké srovnávací základně, protože v prvním čtvrtletí roku 2021 platila omezení cestování i služeb kvůli pandemii. „Úrovně tržeb z prvního čtvrtletí roku 2020 však zatím nedosáhly,“ sdělil vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák.

V administrativních a podpůrných činnostech, kam spadají i cestovní agentury a kanceláře, tržby vzrostly o 15,5 procenta. Růstu dosáhly například i administrativní, kancelářské a jiné podpůrné činnosti pro podnikání, a to o 12,4 procenta, kdežto třeba agenturám práce tržby téměř o desetinu klesly.

Podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka vyznívají čtvrtletní i samotné březnové výsledky celkově pozitivně. Upozorňuje však na to, že stále větší překážkou zůstane inflace, která mění i chování spotřebitelů.

„Očekávání od příštích měsíců jsou ve většině oborů služeb jsou stále nastavena vysoko, nicméně z dubnového průzkumu jsou patrné určité obavy spojené právě s inflací, respektive rostoucími náklady firem. V každém případě lze od služeb očekávat mírně pozitivní příspěvek k růstu ekonomiky,“ míní Dufek.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat