Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turisté přestávají jezdit do Česka, hotely začnou krachovat

Ekonomika

  12:24
PRAHA - Konec Česka jako jedné z nejžádanějších turistických lokalit je tu. Oproti minulému roku zde v hotelech přespalo o 8,5 procenta hostů méně a hoteliéři tak zažívají nejhorší období od revoluce.

Letošní sezóna je pro hoteliéry nejhorší za dvacet uplynulých let foto: Shutterstock

V českých ubytovacích zařízeních tak v prvním pololetí přespalo jen 5,37 milionu hostů. "Letošní sezóna je pro hoteliéry nejhorší za dvacet uplynulých let," sdělil majitel tuzemské sítě hotelů EuroAgentur Hotels&Travel a šéf Asociace cestovních kanceláří Viliam Sivek. Na následující měsíce předpovídá krach několika desítek pražských hotelů.

Hotely výrazně pociťují především odliv cizinců. Za pololetí jich přijelo 2,7 milionu, o 12 procent méně než loni. Navíc doba, kterou v tuzemsku zahraniční hosté tráví, se neustále zkracuje. Počet přenocování zahraničních turistů se snížil o 14 procent na osm milionů.

Češi mají hotely stále rádi, to je ale nezachrání

U Čechů je vývoj mírně jiný. V hotelech jich sice přespalo o 4,4 procenta méně než loni, celkem 2,65 milionu, ale doba pobytu se prodloužila. Počet nocí, které čeští turisté strávili v ubytovacích zařízeních poklesl jen o necelá tři procenta a mírně tak předstihl počet přenocování cizinců.

"Češi to však nezachrání, za celý letošní rok předpokládáme úbytek hostů v rozmezí devět až 12 procent," uvedl analytik Jaromír Beránek. Čísla mohou být podle něj ještě horší v případě, že se na podzim výrazněji projeví epidemie prasečí chřipky.

I v krizi je největší poptávka po luxusním ubytování

Nejhorším měsícem za celý půlrok byl pro oblast ubytování červen, kdy klesly tržby o 21 procent. Nejlépe si vedly čtyřhvězdičkové hotely, které přišly o 2,5 procenta hostů, ostatní hotely a pensiony ztratily shodně desetinu klientů. Nejhorší pozici si drží již delší dobu kempy, kam přijelo v pololetí o téměř 30 procent méně táborníků než loni.

Snížila se také obsazenost hotelů. Ve druhém čtvrtletí činila 41 procent, což je o 3,3 procentního bodu méně než ve stejném období loni. Nejlépe na tom byly opět čtyřhvězdičkové hotely, které byly plné z poloviny.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat