Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turisté vozí stále více peněz

Ekonomika

  10:28
PRAHA - Turisté přinášejí do Česka stále více peněz. Letos by devizové příjmy země z cestovního ruchu mohly být až 112 miliard korun, což je o tři miliardy korun více než v loňském roce.

Turisté na Karlově mostě. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Vyplývá to z odhadů agentury pro podporu turistického ruchu Czechtourism a společnosti Mag Consulting.

„To je v každém případě pozitivní vývoj,“ říká ředitel Mag Consulting Jaromír Beránek. Podle něj by tak například dolarové příjmy od zahraničních turistů mohly být nejvyšší v historii. Celkově se ale devizové příjmy z turistického ruchu ještě nevrátily na úroveň před povodněmi v roce 2002, po nichž prudce poklesly.

Asi čtyřicet procent této částky přitom pochází od turistů, jimiž se rozumějí zahraniční návštěvníci, kteří v Česku stráví minimálně jednu noc. Těch v loňském roce přijelo do země podle odhadů odborníků více než šest a půl milionu. Zbývající část příjmů pochází od jednodenních návštěvníků, zejména od obyvatel příhraničních oblastí sousedících s Českou republikou, kteří jezdí za hranice nakupovat.

„Současný cestovní ruch je ve znamení bezpečnosti, ceny a kvality. A všechny tyto požadavky Česko v plné míře splňuje,“ zdůvodňuje Beránek zájem zahraničních turistů o Českou republiku. Mezi příčiny patří také oživení západoevropské ekonomiky a s tím spojená možnost lidí více cestovat.

Stále běžnější tak jsou víkendové zájezdy, kterými obyvatelé západní Evropy doplňují dříve běžnou jednu velkou dovolenou. K tomu přispívá také rozšiřující se nabídka nízko nákladových leteckých společností, která činí letecké cestování možné i pro ty turisty, kteří by si je dříve dovolit nemohli.

„Nejdůležitější otázkou tak nyní bude, jak k nám nalákat ty turisty, kteří zde již byli, aby přijeli podruhé, a přilákat je i do regionů,“ domnívá se Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří.

Průměrný zahraniční turista v Česku utratí zhruba 1500 korun na den. Velkou část této sumy tvoří náklady na ubytování a stravování. Významné sumy potom padají i na suvenýry a dárkové předměty.

Minulostí je ovšem podle analytiků situace z počátku devadesátých let, kdy do Česka přijíždělo mnoho lidí zejména ze zemí východní Evropy za velkými nákupy, často za broušeným sklem nebo granáty.

Ve výdajích na osobu vedou turisté z Japonska, následováni Rusy a Izraelci. „Velkým přínosem, pokud se výdajů týká, jsou Rusové, kteří zde tráví delší lázeňské pobyty ,“ říká Rostislav Vondruška, ředitel agentury CzechTourism.
Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat