130 let
Turisté na Karlově mostě.

Turisté na Karlově mostě. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Turisté vozí stále více peněz

Ekonomika
  •   10:28
PRAHA - Turisté přinášejí do Česka stále více peněz. Letos by devizové příjmy země z cestovního ruchu mohly být až 112 miliard korun, což je o tři miliardy korun více než v loňském roce.
Vyplývá to z odhadů agentury pro podporu turistického ruchu Czechtourism a společnosti Mag Consulting.

„To je v každém případě pozitivní vývoj,“ říká ředitel Mag Consulting Jaromír Beránek. Podle něj by tak například dolarové příjmy od zahraničních turistů mohly být nejvyšší v historii. Celkově se ale devizové příjmy z turistického ruchu ještě nevrátily na úroveň před povodněmi v roce 2002, po nichž prudce poklesly.

Asi čtyřicet procent této částky přitom pochází od turistů, jimiž se rozumějí zahraniční návštěvníci, kteří v Česku stráví minimálně jednu noc. Těch v loňském roce přijelo do země podle odhadů odborníků více než šest a půl milionu. Zbývající část příjmů pochází od jednodenních návštěvníků, zejména od obyvatel příhraničních oblastí sousedících s Českou republikou, kteří jezdí za hranice nakupovat.

„Současný cestovní ruch je ve znamení bezpečnosti, ceny a kvality. A všechny tyto požadavky Česko v plné míře splňuje,“ zdůvodňuje Beránek zájem zahraničních turistů o Českou republiku. Mezi příčiny patří také oživení západoevropské ekonomiky a s tím spojená možnost lidí více cestovat.

Stále běžnější tak jsou víkendové zájezdy, kterými obyvatelé západní Evropy doplňují dříve běžnou jednu velkou dovolenou. K tomu přispívá také rozšiřující se nabídka nízko nákladových leteckých společností, která činí letecké cestování možné i pro ty turisty, kteří by si je dříve dovolit nemohli.

„Nejdůležitější otázkou tak nyní bude, jak k nám nalákat ty turisty, kteří zde již byli, aby přijeli podruhé, a přilákat je i do regionů,“ domnívá se Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří.

Průměrný zahraniční turista v Česku utratí zhruba 1500 korun na den. Velkou část této sumy tvoří náklady na ubytování a stravování. Významné sumy potom padají i na suvenýry a dárkové předměty.

Minulostí je ovšem podle analytiků situace z počátku devadesátých let, kdy do Česka přijíždělo mnoho lidí zejména ze zemí východní Evropy za velkými nákupy, často za broušeným sklem nebo granáty.

Ve výdajích na osobu vedou turisté z Japonska, následováni Rusy a Izraelci. „Velkým přínosem, pokud se výdajů týká, jsou Rusové, kteří zde tráví delší lázeňské pobyty ,“ říká Rostislav Vondruška, ředitel agentury CzechTourism.
Autoři: Lidové noviny