Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tuzemským letištím ubyli loni kvůli krizi cestující

Ekonomika

  17:03
PRAHA - Ekonomická krize loni snížila počet cestujících na tuzemských mezinárodních letištích a některá poslala do červených čísel. Ruzyni ubylo osm procent cestujících, v Mošnově 13 procent, v Karlových Varech desetina a pardubickým terminálem prošlo o téměř polovinu méně lidí.
Letiště (ilustrační foto)

Letiště (ilustrační foto) foto: Shutterstock

 

Pražské letiště zatím zveřejnilo pouze předběžné údaje. Podle nich Ruzyní loni prošlo 11,6 milionu cestujících, zhruba o osm procent méně než v rekordním roce 2008. Počet pasažérů klesal meziročně po všechny měsíce až do konce října, v listopadu a prosinci byly výsledky naopak o několik procent lepší než v roce 2008. "Věřím, že i v nadcházejících měsících bude počet cestujících růst," komentoval to generální ředitel letiště Miroslav Dvořák.

Společnost Letiště Ostrava provozující letiště v Mošnově na Novojičínsku očekává za loňský rok ztrátu do deseti milionů korun. Výsledek hospodaření by tak mohl být lepší než předloni, kdy se firma propadla do ztráty 15,8 milionu Kč. "Na záporný hospodářský výsledek má největší vliv celosvětová krize. Dokládají to loňské tržby z leteckých činností. Pouze jejich propad činí 13,8 milionu korun," řekla mluvčí. Letiště loni odbavilo přes 307.000 cestujících proti 354.000 v roce 2008.

Karlovy Vary - Olšová Vrata, která loni zaznamenala pokles pasažérů o téměř deset procent na 73.500 lidí, čekají za rok 2009 zisk asi na 3,5 milionu korun, tedy zhruba stejně, jako v předchozím období. Se ziskem, byť nižším, počítá ve svém podnikatelském plánu letiště také letos, řekl ČTK jeho ředitel Václav Černý.

Provozovatel letiště v Pardubicích East Bohemian Airport skončil loni po letech zisků ve ztrátě téměř 11 milionů korun. "Končíme v propadu, ale stačíme to pokrýt ze zisků z minulých let. Neposílá nás to do kolen, nepotřebujeme od města a kraje dotaci," konstatoval ředitel Jan Andrlík.

Pardubické letiště loni využilo o téměř polovinu méně cestujících, podobné to bylo v tržbách.

Autor: