Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvrdé pokuty za odmotnovaný filtr. Vláda hledá recept proti toxickým dieselům

Ekonomika

  7:00
PRAHA - V České republice jezdí statisíce vozů, jež chrlí smrt z výfuku. Policii chybí nástroje ke kontrole filtrů zachytávajících karcinogenní látky. Motoristé postihu unikají.
Výfuk, ilustrační foto

Výfuk, ilustrační foto foto: Shutterstock

Mohou za to filtry pevných částic, které jsou součástí moderních dieselových aut. Respektive by měly být. Toto zařízení, které zachytává rakovinotvorné látky vznikající při spalování nafty, mají totiž majitelé aut často poškozené, nebo dokonce úplně vymontované.

„Auto tak vypouští doslova jedovatý koktejl karcinogenních sazí, které všichni dýcháme. Vzhledem k rozsahu tohoto nešvaru na českých silnicích je to společností přehlížená kolektivní sebevražda,“ řekl LN ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Nelegální zvěrstvo

O vymontovaných filtrech hovoří jako o zvěrstvu. Důvodem pro zbavení se starého filtru je pro majitele aut především jeho vysoká cena, která se pohybuje i v desítkách tisíc korun. Podle Brabce by pomohly tvrdé pokuty, kvůli nimž by bylo pro řidiče výhodnější filtr si koupit než se bez něj nechat chytit.

Odstranění filtru je sice nelegální, ale kontrola je nyní značně omezená stejně jako případné sankce. Odrazující pokuty mají například v Německu, kde policie může auto bez filtru odstavit a řidiče pokutovat až pěti tisíci eury (135 tisíc korun).

Brabec teď řeší možnosti, jak motoristy přimět k výměně filtru, s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO). Ten ale vidí cestu spíš v pozitivní pobídce. „Stát by mohl například poskytovat určitou formu dotací, aby se cena nešplhala tak vysoko,“ míní Ťok.

S ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) Brabec debatoval o možnosti, že by se pro policii pořídily speciální přístroje, které absenci filtru poznají. Chovanec už podle něj slíbil, že o tom bude jednat.

Přesnými čísly, kolik aut s poškozeným či vymontovaným lapačem nebezpečných látek po silnicích jezdí, Česká republika nedisponuje. Podle odhadu Ústředního automotoklubu jich je až milion.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat