Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Twitter přitvrdil v boji proti šíření nepravdivých informací. Důvodem jsou americké volby

Ekonomika

  22:59
San Francisco (USA) - Sociální síť Twitter ve snaze zpomalit šíření dezinformací spojených s americkými volbami upravuje fungování některých svých základních prvků.

Twitter (ilustrační foto) foto: Reuters

V pátek mimo jiné oznámila, že dočasně vnese více „tření“ do procesu sdílení příspěvků, klasické „retweetování“ pak úplně zablokuje u zavádějících výroků pocházejících od amerických politiků. Od Twitteru je to už několikátá sada opatření souvisejících s volbami ve Spojených státech.

Sociální síť už v září oznámila záměr označovat nebo mazat nepravdivé a zavádějící informace o pravidlech voleb, volebních podvodech nebo o výsledcích. Strategie označování speciálním štítkem s vykřičníkem se už delší dobu týká také nepravd o koronaviru nebo dezinformací v podobě upravených videí.

„Počínaje příštím týdnem, když se lidé rozhodnou retweetovat jeden z těchto tweetů opatřených varováním před zavádějící informací, zobrazí se jim výzva, která je nasměruje k důvěryhodným informacím o daném tématu, než jej budou moci propagovat,“ popisují na firemním blogu manažeři Twitteru Vijaya Gaddeová a Kayvon Beykpour. 

Společnost už zmíněné varování před dezinformací vícekrát použila u příspěvků na profilu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Trump opustil nemocnici a je zpátky v Bílém domě. ‚Brzy budeme zpět v kampani!!!,‘ napsal na Twitter

Pakliže by takový zásah přišel po víkendu znovu, nebudou moci uživatelé daný tweet klasickým způsobem sdílet, ani komentovat nebo „lajkovat“. Sdílení bude možné pouze s přidáním vlastního komentáře a označené tweety budou vyřazeny ze systému na doporučování obsahu uživatelům. 

Tato omezení se netýkají jen Trumpa, ale všech amerických politiků nebo volebních kampaní, dále účtů vytvořených v USA s více než 100 000 sledujících, ale i jiných kanálů, jestliže jejich závadný obsah získá dostatečnou popularitu.

„Očekáváme, že toto dále sníží viditelnost zavádějících informací a pobídne lidi, aby si rozmysleli, zda chtějí takovéto tweety šířit,“ vysvětlují autoři změn.

Ohlásili i další opatření, která mají vstoupit v platnost 20. října a dotknou se sdílení příspěvků obecně, doporučovacího algoritmu a záložky s navrhovanými trendy. 

Trump opustil nemocnici a je zpátky v Bílém domě. ‚Brzy budeme zpět v kampani!!!,‘ napsal na Twitter

Twitter plánuje při každém použití funkce „retweet“ nejméně do konce prvního listopadového týdne uživatelům z celého světa navrhovat, aby místo obyčejného sdílení přidali k danému příspěvku vlastní myšlenku. Také dočasně přestane uživatelům na základě zmapovaných zájmů podsouvat obsah z účtů, které nesledují.

„Twitter má klíčovou roli ve snaze ochránit integritu volebního diskurzu a vyzýváme kandidáty, kampaně, zpravodajské kanály a voliče, aby Twitter používali s úctou a aby si uvědomili naši kolektivní zodpovědnost zaručit v listopadu elektorátu bezpečný a legitimní demokratický proces,“ napsali Gaddeová a Beykpour.

Zpravodajský web Axios označuje ohlášené kroky za dosud nejagresivnější sadu opatření Twitteru v souvislosti s volebními dezinformacemi. Deník The New York Times (NYT) si všímá, že opatření si s největší pravděpodobností na vlastní kůži vyzkouší i prezident Trump, a to i v případě, že se vyvaruje sdílení dezinformací o pandemii nebo volbách. 

„Od té doby, co se v pondělí vrátil do Bílého domu po pobytu v nemocnici kvůli koronaviru, je Trump na twitterové smršti. Například v úterý večer tweetoval nebo sdílel příspěvek z jiného účtu asi 40krát,“ napsal NYT.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...