Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Twitter zablokoval účet čínského velvyslanectví v USA. Kvůli příspěvku o Ujgurské oblasti

Ekonomika

  12:30
Peking - Společnost Twitter zablokovala účet čínského velvyslanectví ve Spojených státech kvůli příspěvku, který obhajoval čínskou politiku v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Peking, který je obviňován z rozsáhlého porušování lidských práv v Sin-ťiangu, vyjádřil nad zablokováním účtu znepokojení a uvedl, že ambasáda má za povinnost upozorňovat na dezinformace a hlásat pravdu.

Modlitba Ujgurů během postního měsíce ramadánu (mešita v Urumči). foto: Reuters

Čínské velvyslanectví tento měsíc na svém twitterovém účtu @ChineseEmbinUS zveřejnilo příspěvek, v němž uvedlo, že ujgurské ženy se emancipovaly a už nejsou „stroje na výrobu dětí“. Tweet byl následně odstraněn.

„Podnikli jsme kroky proti tomuto tweetu, protože porušuje naši politiku, která zakazuje dehumanizaci skupin lidí na základě náboženství, kasty, věku, postižení, rasy či etnika,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí Twitteru.

Nadace Jamestown sídlící ve Washingtonu loni publikovala zprávu německého vědce Adriana Zenze, podle níž Čína provádí v Sin-ťiangu nucené sterilizace a potraty a vynucuje limity na počet dětí u muslimských rodin v provincii. Čínské ministerstvo zahraničí taková obvinění rezolutně odmítlo jako nepodložená a falešná.

Organizace pro lidská práva tvrdí, že čínské úřady v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, jimiž prošlo více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujgurové podstupují politickou převýchovu.

Firma Twitter rovněž nedávno odstranila účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého viní z vyprovokování svých příznivců k útoku na sídlo amerického Kongresu. Trump měl na Twitteru 88 milionů sledujících.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...