Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Velimi se málem srazily vlaky. Strojvedoucí rychlíku se k chybě přiznal

Ekonomika

  12:39
PRAHA - Jen 27 metrů dělilo v neděli vlaky na trati z Prahy do Kolína od srážky. Rychlík směřující z hlavního města do Vsetína ve stanici Velim projel na červenou návěstím, srazil výhybku a dostal se na kolej, na které jela jiná souprava. Podle informací serveru Lidovky.cz se strojvedoucí rychlíku k pochybení přiznal. Nešlo tak o selhání techniky.

Jen 27 metrů dělilo v neděli vlaky na trati z Prahy do Kolína od srážky. Rychlík směřující do z hlavního města do Vsetína ve stanici Velim projel na červenou návěstím, srazil výhybku a dostal se na kolej, na které jela jiná souprava. foto: Zdroj: Drážní inspekce

Incident na trati z Prahy do Kolína se udál tak rychle, že nestačil dispečer zasáhnout a vlaky proti sobě začaly brzdit samy. Výsledkem bylo, že soupravy zastavily jen 27 metrů od sebe. Podle informací serveru Lidovky.cz nešlo o selhání techniky, ale chybu strojvedoucího rychlíku, který se měl už ke své chybě přiznat.

ČTĚTE:

„O přiznání strojvedoucího prozatím nic nevím. Nicméně záznamy ze zabezpečovacího zařízení na trati i to, že došlo k poškození výhybky, která nebyla přestavena pro jízdu rychlíku, zatím ukazují na jeho selhání,“ tvrdí mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Rychlík z Prahy do Vsetína prorazil ve stanici Velim výhybku, a dostal se třemi čtvrtinami na kolej, po níž zrovna jel osobní vlak z Kolína. „Signalizace o poškození výhybky je u dispečera nebo výpravčího. V tu chvíli může zasáhnout. V tomto případě to ale byla tak krátká chvíle, že nikdo neměl šanci žádným způsobem zareagovat,“ tvrdí Drápal.

Nádraží ve Velimi.

Nádraží ve Velimi.

K selhání techniky v tomto případě nedošlo. „Nejde o selhání zabezpečení, ani obsluhy ovládání, tady jel vlak na červenou. Je to stoprocentně chyba strojvedoucího a technika je v tomto případě absolutně bez chyby,“ míní Jakub Ptačinský, mluvčí Správy železničních dopravních cest. „Je to koridorová trať a je standardně zabezpečená podle evropských standardů,“ popisuje.

Škoda 400 tisíc

Strojvedoucí vlaku je podezřelý z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Pokud by byl odsouzen, hrozí mu až pět let vězení nebo zákaz činnosti, řekla ČTK mluvčí kolínské policie Martina Fejfarová.

Škoda na výhybce se odhaduje zhruba na 400 tisíc korun. Podle Drápala se celá událost stala v 17:38. Spoj 9344 z Kolína do Prahy měl podle jízdního řádu příjezd do stanice Velim plánovaný rovněž na 17:38.

Autoři: ,

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat