Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uber upozornil své pasažéry: žádný sex v autě a neflirtujte s řidičem

Ekonomika

  12:15
PRAHA - Uber se kdysi označil za službu, která „spojuje lidi v zábavném a společenském obalu“ a zároveň je prakticky přemisťuje z místa na místo. A tak si to někteří z Uber pasažérů vyložili na zadních sedadlech až příliš přátelským způsobem. Z toho důvodu vznikl návod, který specifikuje pokyny pro cestující. Apeluje na jednoduché pravidlo: Neprovozujte sexuální styk při jízdě v autě.

Mobilní aplikace Uber. foto:  František Vlček, MAFRA

„Povoleno není žádné intimní chování jak s řidičem, tak se spolucestujícími,“ napsal Uber ve svém Community Guidelines, nedávno publikovaném. „Ať se děje, co se děje,“ dodali v návodu, o kterém píše server Washington Post.

Firemní pravidlo „žádný sex“ mohlo být jedním z mnoha příkladů, které způsobily úbytek lidí, kteří mají k Uberu přístup. Služba, napojená na mobilní aplikaci, poučila pasažéry o tom, aby se vzájemně nedotýkaly a „neflirtovali“ spolu – ale již dále nekomentovala, za co konkrétně je flirtování označováno.

„Je v pořádku společně komunikovat, ale lidé by si neměli navzájem komentovat vzhled, anebo zjišťovat informace o tom, zdali je druhý pasažér svobodný,“ odpověděla firma.

Ve svém prohlášení se objevuje následující „univerzální pravda“, které řidičům připomíná, abychom k druhým jednali tak, jak bychom si přáli, aby druzí jednali s námi. Což pro společnost Uber znamená nenechávat po sobě v autě nepořádek, nezvracet na zadním sedadle kvůli nadměrnému požití alkoholu nebo nežádat řidiče o překročení rychlostního limitu, za účelem dostat se do cílové destinace rychleji.

„Je to důležité protože řidiči Uberu nejsou pouhou taxi službou: sdílejí svůj vlastní automobil, svůj prostor, čas a kousek toho, kým vlastně jsou,“ napsala společnost.

Pokud se Uber dozví o problematickém chování, kontaktuje pasažéra, aby jeho chování vyšetřil. V závislosti na míře přečinu se pak Uber rozhodne, jak naloží s jeho účtem.

„Jakékoliv chování obsahující násilí, sexuální obtěžování, diskriminaci, nebo ilegální aktivita během používání služby Uberu vyústí v okamžitou ztrátu účtu,“ píše firma ve svých pravidlech.

V roce 2015 v Kalifornii totiž manažer firmy Taco Bell napadl řidiče Uberu. Fackoval ho, tahal za vlasy a nadával mu. Firma tak musela přikročit k opatřením zamezujícím další využívání Uberu násilným zákazníkům.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat