Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úbytek realitních makléřů jejich služby nezdraží, myslí si Dostálová. Realitky tvrdí opak

Ekonomika

  13:25
PRAHA - Předpokládaný úbytek realitních makléřů po zavedení nového zákona o realitním zprostředkování podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové nezdraží jejich služby. Dostálová to v úterý uvedla na 4. odborné realitní konferenci. Zákon podle ní projedná příští pondělí vláda. Česko má jeden z nejvyšších počtů realitních makléřů na obyvatele v Evropě.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. foto: MAFRA

„Samozřejmě nemůžu věštit z křišťálové koule, ale určitě se nedomnívám, že by mělo zavedení zákona zdražit služby realitních makléřů. Musíme si uvědomit, že je tady spousta takzvaných garážových makléřů, kteří to nedělají jako svoje povolání. A tam přesně zákonem cílíme. Aby realitní makléři byli pojištěni, měli kvalifikaci a měli to jako povolání,“ řekla Dostálová.

Samotné realitní kanceláře ale tvrdí opak. „Jedním z důvodů jsou požadavky na pojištění realitních makléřů. Dále nebude možné uschovávat milionové částky v realitních kancelářích, což sice kvitujeme, ale část nákladů se přenese na klienty. Fincentrum Reality má účty auditované a naši klienti za uschování částky nemusí platit advokátní kanceláři, notáři nebo bance,“ uvedl pro Lidovky.cz provozoní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Příliš mírná změna?

Podle generálního ředitele realitní kanceláře Next Reality Roberta Hanzla by zákon mohl být přísnější, například v otázce kvalifikačních požadavků, povinného pojištění nebo v otázce úschovy peněz u realitní kanceláře. „Zákon vítáme. Ale přáli bychom si přísnější podmínky. Ti, kteří svoji činnost provozují správně, by je splňovali. A více by to eliminovalo zmíněné garážové realitky,“ řekl. Poukázal na to, že ve finančním zprostředkování musí makléř projít nějakou formou certifikace nebo kvalifikace. „V realitách nám bude postačovat praxe. Kvalifikace se týká jenom osob, které do oboru budou vstupovat,“ dodal.

Realitní makléři by podle ministryně Dostálové mohli být regulováni od poloviny roku 2019

Při úschově peněz u realitní kanceláře mu vadí termín, že nesmí klientovi úschovu „doporučit“. Podle něj by to mělo být výslovně zakázané. „Vykládáme si to tak, že když si klient sám řekne, že k nám chce dát peníze do úschovy, smíme mu to umožnit. Takže buď to úplně zakázat, nebo ať tu úschovu na svých účtech realitní kanceláře poskytují. Ale v tom případě musí skládat různé jistiny pro případné odškodnění klientů,“ uvedl dále Hanzl.

Podle Dostálové MMR muselo zákon navrhnout tak, aby nediskriminoval malé a střední podnikatele. Zástupci některých realitních kanceláří rovněž kritizují, že pojištění realitního zprostředkovatele je nedostatečné, když částka povinného pojištění na pojistnou událost se snížila z původních šesti milionů korun na 1,75 milionu. „I tahle částka nám působila velké problémy. Museli jsme zvolit zlatou střední cestu,“ dodala Dostálová.

Vysokoškolské vzdělání nebo tři roky praxe

Zákon o realitním zprostředkování by měl změnit dosavadní volnou živnost na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe.

Zákon, který má zkrotit realitní ‚šmejdy‘, se zadrhnul. Nepoctiví makléři můžou pracovat o rok déle

Návrh zákona například počítá s povinností realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci, ale i ve smlouvě o realitním zprostředkování všechny informace srozumitelně a způsobem, který nevzbuzuje pochybnost.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14 602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu Česká republika ke špičce v Evropě, na jednoho makléře připadá asi 720 obyvatel. Neoficiální odhady počítají až s 25 000 realitních zprostředkovatelů. V Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!