Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Údaje o dlužnících stály sto milionů

Ekonomika

  9:02
PRAHA - Věřitelé si tuzemské evidence dlužníků extrémně oblíbili. Jenom za loňský rok vznesli na bankovní a nebankovní registr včetně evidence neplatičů Solus rekordních 2,9 milionu dotazů. V roce 2004 to přitom bylo jen 1,6 milionu žádostí.
"Jde především o důsledek rostoucího zájmu Čechů vzít si úvěr," míní analytik společnosti PPF Asset Management Radomír Jáč. To potvrzují i samotné banky. "Žádostí o úvěr přibývá, takže logicky rostou i dotazy na registr," uvedl mluvčí ČSOB Pavel Hejzlar.

Cenné informace
Podle expertů budou žádosti o výpisy z úvěrů stále narůstat. "Pro letošek předpokládáme, že se počet dotazů zdvojnásobí," odhadl Zdeněk Honek, obchodní ředitel firmy SinTe, která informace důležité pro financování klientů zprostředkovává. Na žebříčku priorit, podle kterých banky, leasingové i splátkové společnosti posuzují své budoucí klienty, se totiž prověření registrem dostává podle Honka na přední místa. "Pro banku je to nesmírně cenná informace, která jí může zachránit obrovské prostředky. Proto neváhá za tuto informaci zaplatit," souhlasí Tomáš Denemark ze společnosti Creditinfo s tím, že například za loňský rok neváhaly finanční instituce vydat za informace z registrů zhruba sto milionů korun.

Kromě budoucího věřitele ale může - jak upozorňuje Jáč - přinést registr výhody také pro dlužníka. "Bezproblémoví klienti totiž mohou dostat i lepší podmínky úvěru," míní Jáč. Ke konci loňského roku využívalo registry informací o klientech 33 společností. Členskými společnostmi obou registrů je tak nyní pokryto 95 procent bankovního, 90 procent leasingového a 50 procent splátkového trhu.

"Během letoška by mělo mezi uživatele přibýt dalších deset firem," prohlásil Honek s tím, že v poslední době uvažují o vstupu do registrů i některé energetické společnosti. Například ale firma ČEZ svou účast v registru zatím odmítá. "Pohledávky pro nás nejsou zase takový problém," prohlásila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Vyšší zájem o výpisy z registru předpokládá Honek i ze strany veřejnosti. "Cena výpisu se nyní pohybuje na šesti stech korunách, chcete-li výpis ihned. Poskytnutí výpisu do třiceti dnů vyjde o polovinu levněji," sdělil Honek.

Nebankovní i bankovní registr klientských informací sdílejí od počátku tohoto roku mezi sebou veškeré informace o klientech. Databáze obsahují nejen negativní, ale také pozitivní informace o platební morálce a bonitě klientů bank, stavebních spořitelen a leasingových či splátkových společností. Naopak registr sdružení Solus, který funguje od roku 1999, obsahuje pouze negativní informace o neplatičích.
Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat