Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Udejte firmu a dáme vám 10 % odškodného, vybízí protipirátská aliance

Ekonomika

  13:49aktualizováno  14:22
PRAHA - Zaměstnanci oznamují softwarové pirátství ve své firmě nejčastěji z důvodů pomsty. Aliance výrobců počítačových programů BSA to nyní chce změnit. Místo anonymních udání mají nepoctivé firmy usvědčit „lovci pirátů“, kteří mají za poskytnutí informací pod svým jménem přislíbenou 10% odměnu z uhrazené náhrady škody.
Práce s počítačem – ilustrační foto.

Práce s počítačem – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Víte, že nějaká firma či státní úřad pracuje s nelegálním software nebo zneužívá hromadné licence na kancelářské programy? Na webu SoftwareLegálně.cz máte nyní možnost pirátství nahlásit. Odměnou vám bude desetina částky, kterou BSA na firmě vymůže jako odškodné.

Sdružení výrobců počítačových programů si od nového protipirátského systému slibuje odhalení „velkých ryb“, které systémově zneužívají softwarové licence. V současnosti se průměrná náhrada škody, kterou musejí firmy vyplácet, rovná částce 300 tisíc korun, provize pro „udavače“ by v takových případech činila 30 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

To může řadu informátorů odradit, protože podmínkou získání peněz je vystoupení z anonymity a dodání podkladů o porušování softwarových licencí. BSA přesto předpokládá, že odměny nasměrují „lovce pirátů“ na milionové kauzy, ze kterých by se jim odhalení totožnosti a svědčení u soudu vyplatilo.

„Od lovců pirátů potřebujeme hlavně informace o počtu počítačů, konkrétních programech a firemní struktuře,“ řekl serveru Lidovky.cz právní zástupce BSA Martin Voborník. Případy podle něj nemusí vždy vyústit v podání trestního oznámení, ale například v civilní žalobu, nebo pouze dohodou s nepoctivou firmou. Pokud však dojde na soud, informátor musí v případu svědčit. Jinak může na odměnu zapomenout.

Anketa

Udali byste za úplatu firmu kvůli nelegálnímu software?

Ano – je to krádež jako každá jiná. 40
Ne – škody jsou minimální. 219
Nevím – nezajímá mě to. 25

Odměnu sdružení neposkytne také v případě porušení mlčenlivosti oznamovatele nebo při lži nebo záměrném zkreslení informace. Podobný systém odměn pro lovce pirátů funguje například ve Velké Británii, USA, Jihoafrické republice nebo ve Švédsku.

„Zajímají nás všechna odvětví a nejen velké firmy. I malá firma může užívat nelegální software za stovky tisíc korun. Licence specializovaných programů se může vyšplhat na desítky i stovky tisíc korun za jednu licenci,“ řekl novinářům mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Prachy za udání? Pofidérní, ozývá se kritika

Podle místopředsedkyně Pirátské strany Lenky Matouškové řešení, které rekrutuje běžné občany, aby za peníze udávali firmy, jež údajně nemají v pořádku softwarové licence, vzbuzuje velkou kontroverzi.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

„To je věc určité úrovně morálního vědomí, kdy člověk umí rozlišit, kdy je potřeba něco ohlásit, aby bylo zabráněno poškození, ublížení někomu, kdo se nedokáže sám účinně bránit. Přepadení, zneužívání, okradení stařenky, rozkradení materiálu na stavbu domova důchodců, trafiky pro politiky a další podobné případy. Ale nabízet prachy za udávání, navíc v případě, že škoda je naprosto pofidérní, to je podstatně horší než domnělý přestupek sám,“ uvedla Matoušková agentuře ČTK.

„BSA je proslulá tím, že používá metody, které jsou dílem na hraně zákona, dílem na hraně morálky. Například různé podivné dopisy, rozesílané v minulosti. Nejnovější nápad podporovat udavačství bohužel dobře zapadá do současné atmosféry, kdy k udavačství je vybízena různými údajnými bojovníky proti korupci prakticky celá naše společnost. Nelíbí se mi tyto praktiky a myslím, že je jich často zneužíváno k vyřizování osobních účtů či prosazování skupinových zájmů,“ uvedl pro LN profesor Vladimír Smejkal.

„Navíc si opravdu nemyslím, že by byl nelegální software v českých firmách dnes velkým problémem. Drtivá většina firem pochopila, že s legálním software získávají mnoho výhod, především podporu výrobce. Takže jsem proti,“ dodává Smejkal, který je mimo jiné soudní znalec v oblasti ekonomiky a kybernetiky .

Nelegální software v Česku

V Česku je podle BSA zhruba 35 procent počítačových programů používáno nelegálně. Nejvíce se nelegálně používají operační systémy, kancelářské balíky, antiviry, grafické programy a hry. Celkově výrobci podle sdružení kvůli nelegálnímu softwaru přichází o 3,8 miliardy Kč ročně.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...