Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

ČEZ chce udržet Dukovany v provozu až do roku 2047. Počítá s investicí 55 miliard korun

Jaderná elektrárna Dukovany. foto: ČTK

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany předpokládá firma ČEZ investice za 55 miliard korun, aby udržela její čtyři bloky v provozu ještě 25 až 27 let. Zároveň pokračuje v přípravách na stavbu nového bloku Dukovan. Obnovování zařízení teď ročně stojí 1,5 až dvě miliardy korun, částka se bude postupně zvyšovat. Novinářům to ve středu řekl nový ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín. Řízení Dukovan převzal 1. června od Miloše Štěpanovského.
  15:26aktualizováno  15:41

Senátní výbor chce z dostavby Dukovan vyloučit některé uchazeče, varoval před Ruskem a Čínou

Dukovanské bloky byly zprovozňovány v letech 1985 až 1987. Firma ČEZ předpokládá, že by mohly dodávat elektřinu v součtu 60 let. Odstavovány by tedy měly být mezi roky 2045 až 2047.

„Výhled na provoz stávajících Dukovan vychází z platné technicko-ekonomické studie,“ řekl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek. Jde o soubor mnoha hodnocení stavu elektrárny, bezpečnostních požadavků a například i toho, jak se bude vyvíjet trh s elektřinou. Studie se podle Zronka znovu ověřuje každý rok.

Posledních deset let stála modernizace dukovanské elektrárny 20 miliard korun. Roční investice budou podle Havlína stoupat. Kolem roku 2028 by to mělo být kolem 2,5 miliardy, s dalším růstem částky ČEZ počítá někdy v polovině 30. let. „Čeká nás výměna většiny komponent,“ uvedl ředitel. Měnit se nebudou reaktory.

Elektrárna Dukovany má celkový výkon 2040 megawattů. Pokrývá přibližně pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...