Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Časopis Vlasta okopíroval její tašku. A ještě žádá 50 tisíc za poškození jména

Média

  12:00
PRAHA - Blogerka Tereza Sychrová se pře s časopisem Vlasta o autorství designu módních tašek, které byly součástí týdeníku jako příloha. Vydavatelství Astrosat Media nyní přešlo do protiútoku a po studentce chce odškodnění 50 tisíc za poškození dobré pověsti.

Porovnání tašek blogu FoodLover (vlevo) s taškami, které se ve Vlastě objevily jako příloha k časopisu (vpravo). foto: Zdroj: Facebook blogu FoodLover

„Slečna Sychrová se po celou dobu s maximální slušností snažila s nakladatelstvím časopisu Vlasta dohodnout na smírném řešení celé situace. Nakladatelství tuto možnost překvapivě kategoricky odmítlo s tvrzením, že nikdy nedošlo k jakékoli inspiraci z designu díla mé klienty - a zároveň ji nařklo z údajného poškození dobré pověsti a jména společnosti. Navíc po mé klientce požadují zaplacení přiměřeného zadostiučinění v částce 50 tisíc,“ tvrdí právnička blogerky Veronika Faltysová.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Faltysové nemohla Sychrová jméno vydavatelství poškodit, když pouze poukázala na podobu designu dvou tašek. „Pokud by se jednalo pouze a jen o grafický návrh jediný, bylo by možno uvažovat o náhodě, ale v případě dvou zcela shodných návrhů v rámci tak malého území, jakým je Česká republika, se o náhodu nepochybně nejedná,“ argumentuje právnička.

Server Lidovky.cz se pokusil získat od vydavatelství vyjádření. „K Vaší žádosti o vyjádření uvádím, že jednání, která nejsou ukončena, nekomentujeme,“ odpověděla na poslané otázky šéfka Astrosat Media Karin Vedrová.

„Řádně jsme si koupili licenční práva z databáze a ty jsme podle licence užili. Jsme přesvědčeni, že jsme ničí práci nezneužili,“ řekl již dříve serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí vydavatelství Filip Poštulka.

Dílo se posuzuje jako celek

S tím ale nesouhlasí expert na autorské právo Ondřej Bultas. „Posuzuje se dílo jako celek a skutečnost, že pro tvorbu díla byly použity obrázky z fotobanky, je dle mého názoru v této věci bezvýznamná,“ tvrdí.

Studentka Sychrová si v červnu na Facebooku postěžovala, že design tašek, které prodávala na blogu FoodLover, se velmi nápadně podobá těm, které vyšly jako příloha časopisu Vlasta. Později se obrátila se stížností i na samotné vydavatelství. To argumentovalo tím, že obrázky na tašce mají stejně jako blogerka legálně koupené z fotobanky.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat