Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Ukrajina žádá o miliardové půjčky. Kvůli vyostřené situaci má omezený přístup na kapitálové trhy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj foto: Profimedia.cz

Ukrajina má problém s přístupem na kapitálové trhy. Na vině jsou vyostřené vztahy se sousedním Ruskem. Kyjev si proto potřebuje od mezinárodních organizací a v rámci bilaterální pomoci vypůjčit asi pět miliard dolarů (téměř 110 miliard korun). Ukrajinská hřivna zároveň ve čtvrtek klesla na minimum od února 2015.
  12:26

Ukrajina měla v plánu vydat nové eurobondy a z výnosů pokrýt část rozpočtového deficitu v objemu 3,5 procenta. Teď ale může mít problém, protože obavy z ruské invaze srazily ceny ukrajinských i ruských dluhopisů, stejně jako kurzy měn obou zemí.

Za této situace si půjčovat peníze je krajně nevýhodné, nehledě na to, že investoři nejsou ani příliš ochotni za těchto podmínek peníze poskytovat.

Ukrajinská hřivna ve čtvrtek klesla na minimum od února 2015. Dolar se prodává zhruba za 29 hřiven. Loni na podzim se kurz pohyboval kolem 26 a na konci roku 2019 kolem 23 hřiven.

Rusko shromáždilo u hranice s Ukrajinou desítky tisíc vojáků, Moskva ale odmítá spekulace, že se chystá svého souseda napadnout. Ukrajinské vedení vyzývá ke klidu, zároveň ale tlačí na své spojence, aby na Ukrajinu dodali vojenské vybavení a připravili sankce proti Rusku.

Poradce prezidenta Volodymyra Zelenského nevyloučil, že si Ukrajina vypůjčí na kapitálových trzích. Není to podle něj nemožné, i když připouští, že je to teď mimořádně obtížné.

„V kontextu prudkého vzestupu v úrovni jednání kolem záležitostí, které se týkají bezpečnosti Ukrajiny a které někdy hraničí s hysterií, možnosti země vstoupit na zahraniční kapitálové trhy jsou omezené,“ řekl poradce vlády Oleh Ustěnko. Dodal, že za takových podmínek se Ukrajina musí poohlédnout po jiných zdrojích finanční pomoci, než jsou otevřené trhy, aby si zajistila finanční polštář.

„Předpokládaná částka pomoci je pět miliard dolarů. Zdroje pro takový polštář mohou být jak bilaterální, s partnerskými státy, tak multilaterálních smlouvy o půjčkách s mezinárodními a evropskými institucemi,“ uvedl Ustěnko v písemných poznámkách, z nichž cituje Reuters.

Uvedených pět miliard dolarů zahrnuje i částku 2,1 miliardy dolarů, s kterou už na pomoc Ukrajině počítá Mezinárodní měnový fond (MMF), řekl Ustěnko. Evropská unie tento týden slíbila Ukrajině poskytnout finanční pomoc v objemu 1,2 miliardy eur na zmírnění dopadů sporu s Ruskem. Další zdroje, kterých by Ukrajina chtěla při financování využít, Ustěnko odmítl konkretizovat.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat