Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina zavřela nejpopulárnější server pro sdílení

Média

  18:51
KYJEV - Ukrajinská policie uzavřela tamní nejpopulárnější server pro sdílení souborů Ex.ua. Jeho majitele obvinila z nelegálního šíření softwaru, hudby a videa chráněného autorskými právy.
Sdílení souborů (ilustrační foto)

Sdílení souborů (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Informovala o tom agentura Reuters. Zákrok byl podle policie reakcí na stížnosti softwarových společností, například firem Microsoft a Adobe. Policie vyslechla 16 zaměstnanců společnosti Ex.ua. Neuvedla však, zda již v souvislosti s tímto případem někoho zadržela. Majitelům serveru podle ukrajinských zákonů hrozí až pět let vězení.

ČTĚTE TAKÉ:

Server Ex.ua měl podle policie miliony uživatelů, kteří se většinou přihlašovali z Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie zabavila řadu počítačů s daty o objemu kolem 6000 terabytů. Dodalo, že server byl řízen lotyšským občanem.

Zákrok ukrajinské policie přišel poté, co americké úřady tento měsíc uzavřely jeden z největších světových serverů pro sdílení souborů megaupload.com. Zablokovaný server megaupload.com podle amerických vyšetřovatelů sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za půl miliardy dolarů (téměř deset miliard Kč). Vydělal tím údajně více než 175 milionů dolarů.

Autoři: ,