Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unie ostře kritizovala snížení ratingu Řecka, agentuře hrozí pokutami

Ekonomika

  14:16
BRUSEL - Evropská unie a stejně i Evropská komise trvají na tom, že Řecko bude schopné svým závazkům dostát, přestože investoři se kloní k názoru, že země se bankrotu nevyhne. Podle Rehna je ovšem spořicí program, k němuž se Řekové pod tlakem rostoucích dluhů odhodlali, stabilní a důvěryhodný. Evropskému úřadu pro cenné papíry a trhy chce Rehn umožnit, aby mohl ratingové agentury vyšetřovat a případně je i "bezdůvodné" kroky pokutovat.

Komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker foto: Reuters

Evropská komise dnes kritizovala snížení ratingu Řecka, které v pondělí oznámila agentura Moody´s. Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Olli Rehn v Evropském parlamentu ve Štrasburku uvedl, že je to "překvapivý a nešťastný" krok, který nebere ohledy na poslední vývoj v zemi.

Čtěte více:

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s Investors Service srazila úvěrové hodnocení Řecka o plné čtyři příčky na stupeň Ba1 z dosavadního A3. Jako druhá ze tří světových agentur tak hodnotí schopnost země splácet dluhy ratingem ve spekulativní kategorii. Moody´s svůj krok zdůvodnila ekonomickými riziky záchranného programu, který Řecku poskytly země eurozóny spolu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Rizika jsou podle Moody´s jednak v tom, jestli bude Řecko schopno podmínky záchranného plánu plnit. Pokud je plnit bude, pak to zase může ohrozit jeho schopnost ekonomického růstu, která je přitom hlavním předpokladem pro budoucí splácení dluhů. "Nevidíme žádnou změnu situace," doplnil.

Regulace agentur?
Eurokomisař rovněž pohrozil, že krok Moody´s znovu otevřel otázku budoucnosti ratingových agentur v Evropské unii. Evropská komise nedávno navrhla zpřísnění regulace ratingových agentur a novému Evropskému úřadu pro cenné papíry a trhy chce umožnit, aby je mohl vyšetřovat a případně je mohl i pokutovat.

"Komise se zaměří na otázku hospodářské soutěže v tomto sektoru. Podíváme se rovněž na transparentnost používané metodologie a na případný střet zájmů," dodal Rehn.

Autoři: ,