Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unie prý zamítla miliardy na čističky. Zdraží voda i u vás?

Ekonomika

  9:51aktualizováno  10:37
PRAHA - Evropská komise prý podle deníku MF Dnes Česku definitivně odmítla proplatit zhruba deset miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod. Nelíbí se jí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma.
Teplá voda - ilustrační foto.

Teplá voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle deníku MF Dnes to komise minulý týden potvrdila zástupcům ministerstva životního prostředí přímo v Bruselu. Voda tak může v některých regionech podražit až o třetinu.

Sama Evropská komise však informaci popřela. Její mluvčí Ton van Lierop sdělil, že není pravda že by odmítla proplatit, či zmrazila peníze na lepší kvalitu odpadních vod v ČR. Problém podle něj možná souvisí s tím, že projektů bylo moc.

"Nic jsme nezablokovali, či nezmrazili," řekl ale v reakci mluvčí komise. "To, co můžu říct, je, že jsme neodmítli platit," uvedl van Lierop v Bruselu pro ČTK. Problém je podle něj zřejmě v tom, že bylo odevzdáno příliš projektů. "Takže je složité platit za každý projekt," podotkl van Lierop. "Nemůžeme platit za více projektů, než jaké jsou finanční možnosti," řekl také. "Nemůžeme jít nad rozpočet," dodal.

"Je to velký průšvih, který se hodně odrazí v cenách vody," komentoval zprávu MF Dnes poslanec a šéf Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan (VV). Podle předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Františka Baráka bude dopad obrovský.

Kde může podražit voda kvůli neproplaceným dotacím:

Benešov - Sedlčany, Červená Voda, Česká Lípa, České Žleby, Dobruška, Doksy, Heřmanův Městec, Hlubočky, Hodňov (Horní Planá), Horní Bříza, Jablonné v Podještědí, Jirkov, Jiříkov, Kladno - Vrapice, Kolín, Kraslice, Litvínov, Milotice, Nové Strašecí, Nový Bor, Odolena Voda, Podlažice, projekt "Čistá Berounka", Přibyslav, Ronov nad Doubravou, Slaný - Blahotice, Sloup v Čechách a Radvanec a Nový Bor-Janov, Sokolov, Staňkovice, Strašice, Stráž nad Nežárkou, Šenov, Tlučná a Kamenný Újezd, Trhové Dušníky, Třeboň, Třemošná, Uničov, Varnsdorf, Vizovice, Zblov, Zdice - Chodouň

Pramen: Operační program životního prostředí (OPŽP)

"Oficiálně o tom ještě nevíme.Nicméně jsem to už také slyšel. V některých případech to může vést ke zdražení vody až o třetinu," upozornil.

Vodu zdraží i vyšší DPH

Vodu přitom příští rok už citelně podraží vyšší daň z přidané hodnoty, která vzroste z deseti na 14 procent. Cenový skok kvůli čističkám se pak týká 29 projektů na kanalizaci, zdražení se bude lišit podle regionů, píše server. Třeba na severu Čech odhaduje Skokan toto zdražení na 7,5 procenta.

Firma totiž "rozpustí" náklady mezi více zákazníků než menší vodárna, pro kterou je jedna čistička naprosto zásadní stavbou.

Lepší a účinnější čističky nařídila Česku Evropská unie. Slíbila také na tyto nákladné stavby peníze, které však nakonec nedorazí. Jsou to projekty, které měly dostat příspěvek z Operačního programu životní prostředí, řídicí výbor na ně už i peníze schválil a některé jsou dokonce už hotové.

Evropské komisi se nelíbí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Většina vodovodní sítě v Česku je sice stále ve vlastnictví měst a obcí či jimi ovládaných firem, města ale pronajímají síť soukromým vodárnám, které pak do majetku nemusí příliš investovat. Komisi vadí, že na provozovatele této sítě většinou nebyla vypsána regulérní soutěž.

Česko o deset miliard zřejmě nepřijde, musí je však použít v jiných projektech na zlepšení životního prostředí. "Všechny alternativy jsou teď v jednání s Evropskou komisí a v koordinaci se Svazem měst a obcí," uvedl ministr ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat