Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unie schválila 85 miliard eur pro Irsko, pomůže i Česko

Ekonomika

  15:56aktualizováno  19:55
BRUSEL - Státy eurozóny definitivně schválily finanční pomoc pro Irsko ve výši 85 miliard eur (2,1 bilionu korun). Řekl to slovenský ministr financí Ivan Mikloš, ale odmítl poskytnout bližší podrobnosti. Kromě zemí platících jednotnou měnou se budou na záchranně Irska podílet Velká Británie, Švédsko a Dánsko. Ministři financí eurozóny na mimořádném jednání otevřeli i otázku případné finanční pomoci Portugalsku.

Dnes již bývalý portugalský premiér José Socrates a ministr financí Teixeira dos Santos. foto: ČTK/AP

Na finanční pomoci Irsku se bude podílet i Česko. Zaručí se za celkem 6,7 miliardy korun, které Irům na tři roky půjčí Evropská komise. V případě, že by Irsko peníze nesplatilo, Česko by celou částku muselo zaplatit do rozpočtu EU.

Záruku Irsku nejspíš již nebude muset schvalovat ani vláda a ani parlament. Celý mechanismus totiž již schválila předchozí vláda premiéra Jana Fischera. "My bychom samozřejmě neměli mít problém se systémem solidarity v rámci celé Evropské unie. Ten nástroj jsme na jaře schválili a souhlasíme s tím," řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. 

Z celkem 85 miliard eur pomoci by 67,5 miliardy eur mělo připadat na záchranný fond eurozóny, Evropskou komisi, Mezinárodní měnový fond a tři země mimo eurozónu. Celkem 17,5 miliardy eur by mělo poskytnout samotné Irsko, přičemž půjde o peníze na sanaci problémových bank.

Eurozóna očekává, že Irové peníze vrátí během následujících tří let.

V Bruselu se jednalo i o Portugalsku
Ministři financí eurozóny na mimořádném jednání v Bruselu otevřeli i otázku případné finanční pomoci Portugalsku. Šéfové státních pokladen měli původně jednat jen o pomoci Irsku, postupem času však svojí agendu rozšířili o Portugalsko. Zabývat by se měli rovněž zapojením soukromých investorů do dluhových krizí.

O Portugalsku se v souvislosti s postupující dluhovou krizí a případnou pomocí začalo hovořit již před časem. Investoři se obávají, že slabá a nekonkurenceschopná portugalská ekonomika nebude schopna zajistit prostředky na splácení dluhů.

DÁLE ČTĚTE:

Úrokové výnosy portugalských dluhopisů s desetiletou lhůtou splatnosti už tento týden vystoupily nad sedm procent. Dostaly se tak nad úroveň, na níž se Řecko a Irsko vzdaly snah ucházet se o nové úvěry na trhu. Pro portugalskou vládu by tak bylo nejspíš levnější požádat o pomoc ze záchranného fondu eurozóny, kde by získala nejspíš nižší úrokovou sazbu.

Zemi kvůli rozpočtu ochromila stávka
Německý list Financial Times Deutschland dokonce přinesl informace, že většina zemí eurozóny spolu s Evropskou centrální bankou přesvědčuje Lisabon, aby o finanční pomoc požádal.

Portugalský premiér José Sócrates nicméně ještě v pátek tvrdil, že země pomoc nepotřebuje. Údajně jí pomohlo schválení úsporného rozpočtu pro příští rok. Podle něj se tak země dostala "z nitra rozsáhlé finanční krize".

Zemi kvůli rozpočtu dokonce ochromila ve středu generální stávka, která byla podle odborů největší v historii a předčila i poslední celonárodní stávku v roce 1988.

Autoři: ,