Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Unikla i vaše data z Facebooku? Stránka umožňuje lidem zjistit, zda jsou mezi půl miliardou poškozených

Média

  18:00
PALO ALTO (USA) - Během víkendu vyšlo najevo, že více než půl miliardě lidí unikla některá citlivá data z facebookových profilů. Pokud člověk profil na této sociální síti má, je s tímto počtem až 20procentní šance, že šlo právě o něj. Nyní se ovšem objevil nástroj, který umožní uživatelům zjistit, zda právě oni byli mezi 533 miliony poškozených.

Uživatelé Facebooku si dávájí čím dál větší pozor na to, jak je sociální síť zná. foto: REUTERS/Dado Ruvic

Facebooku před lety unikla osobní data více než 500 milionů uživatelů. Nyní se objevila na internetu a podle expertů je mohou zneužít hackeři. Jedná se o další příklad možného nedostatečného zabezpečení uživatelských údajů na této sociální síti, uvedla v neděli agentura AP.

Facebooku před lety unikla data více než 500 milionů uživatelů. Nyní je mohou zneužít hackeři, varují experti

Jako první s informací o zveřejnění těchto dat přišel server Bussines Insider, podle nějž se jednalo o soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí. Jedná se o telefonní čísla, plná jména uživatelů, geolokační údaje, e-mailové adresy či data narození.

Server CNN upozornil, že existuje nástroj, kterým je možné ověřit, zda něčí data opravdu unikla. Jedná se o internetovou stránku haveibeenpwned.com (Napadl někdo můj účet?). Ten zatím funguje poněkud omezeně pouze pomocí zadání e-mailové adresy navázané na facebookový profil. Autor článku vyzkoušel zadat svůj e-mail a server mu oznámil, že jeho data skutečně unikla. 

Byl mi ukraden účet? Na snímku byl zadán e-mail k facebookovému profilu, kde je vidět, že data unikla celkem šestkrát. Obvykle se jedná o e-mail, heslo či uživatelské jméno.

Nabízí dokonce přehled všech úniků dat, v němž jeho účet figuroval. Mezi ně patří například únik dat polské videoherní společnosti CD Projekt Red, která stojí za herními hity Zaklínač a Cyberpunk 2077. V červnu roku 2016 tehdy unikly údaje asi 1,9 milionu lidí.

Kroky Facebooku v Austrálii vzbudily rozpaky.
Facebook.

Portál nabízí  mimo jiné rady, jak svůj účet doopravdy zabezpečit. Server CNN upozorňuje, že samotný Facebook neumožnil žádným snadným způsobem ověřit, zda byla data z konkrétních účtů ukradena či zda unikla. Zadání e-mailové adresy v portálu HaveIBeenPwned je zatím omezeným nástrojem, jak zjistit útok, protože ne všem uživatelům byl ukraden e-mail. 

Tvůrce nástroje a bezpečnostní expert Troy Hunt na Twitteru uvedl, že brzy půjde zasažené účty vyhledávat i pomocí telefonního čísla. Naprostá většina uniklých informací o konkrétních lidech totiž obsahovala právě telefonní číslo. Hunt upozornil, že pokud používáte Facebook, je statistická pravděpodobnost asi jedna ku pěti, že zrovna váš účet napadli.

Uniklé údaje by mohly poskytnout cenné informace kybernetickým zločincům, aby se s jejich pomocí vydávali na internetu za cizí osoby, uvedl podle Business Insideru Alon Gal z firmy pro kybernetickou bezpečnost Hudson Rock, který na únik v sobotu upozornil.

„Jsou to stará data, která byla nahlášena v roce 2019,“ uvedla podle AP v prohlášení firma Facebook. „Zjistili a opravili jsme tento problém v srpnu 2019.“

Autoři: