Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unipetrol koupí za 823 milionů od Eni podíl v České rafinérské

Slovensko-cest

  19:26aktualizováno  4. července 7:44
PRAHA - Petrochemický holding Unipetrol dnes využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur (823 milionů korun) získá zhruba 32,5 procenta akcií.

Unipetrol (ilustrační foto) foto: www.unipetrol.cz

Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol bude poté jediným akcionářem České rafinérské. Informoval o tom jeho mluvčí Mikuláš Duda.

"Další integrace rafinérského a petrochemického segmentu zůstává klíčovým bodem našich hlavních strategických cílů," uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski. Stoprocentní podíl podle něj umožní posílit pozici společnosti na českém trhu a zvýší bezpečnost dodávek surovin pro petrochemický segment Unipetrolu.

Unipetrol již začátkem roku zvýšil v České rafinérské svůj podíl, když za více než 27 milionů dolarů (536 milionů korun) koupil zhruba 16 procent akcií podniku od společnosti Shell Overseas Investments.

Jak rozhodne antimonopolní úřad?

O koupi podílu Eni v České rafinérské jednala také polská ropná společnost PKN Orlen, zájem měl i maďarský ropný a plynárenský koncern MOL, který už v květnu podepsal s Eni dohodu o koupi. Čtvrteční rozhodnutí ale nebude mít podle mluvčího MOL Ladislava Procházky vliv na akvizici sítě čerpacích stanic Eni v ČR, na Slovensku a v Rumunsku skupinou MOL ani na zásobování těchto stanic. MOL koupí od Eni 208 čerpacích stanic Agip, transakci ještě musí posoudit antimonopolní úřad.

Unipetrol plánuje v příštích letech rozsáhlé investice do modernizace závodů a nových projektů, které by měly mimo jiné přispět k větší integraci jeho rafinérských a petrochemických aktivit. Vláda usiluje o to, aby tyto investice pomohly zajistit zachování provozu závodů České rafinérské a zabezpečit energetické potřeby České republiky.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat