Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unipetrol změní svůj název. Od začátku roku se bude jmenovat Orlen Unipetrol

Ekonomika

  12:38
Praha - Petrochemický holding Unipetrol změní od začátku příštího roku název na Orlen Unipetrol. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Pavel Kaidl. Součástí polské skupiny PKN Orlen je firma od roku 2005, od roku 2018 je Orlen jediným stoprocentním vlastníkem Unipetrolu. Kaidl uvedl, že změna názvu a loga je faktickým dokončením plné příslušnosti firmy k nadnárodní skupině Orlen, která je největší společností ve střední a východní Evropě.

Unipetrol (ilustrační foto) foto: www.unipetrol.cz

„Věřím, že nám vizuální spojení se skupinou Orlen, která patří k nejsilnějším evropským společnostem na poli chemického průmyslu a energetiky, přinese další upevnění naší pozice na trzích,“ řekl v úterý předseda představenstva skupiny Unipetrol Tomasz Wiatrak. Nové logo podle něj přinese zjednodušení komunikace firmy.

Novým předsedou představenstva Unipetrolu je Tomasz Wiatrak. Dosavadnímu šéfovi...

Tomasz Wiatrak.

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů - zejména plastů a hnojiv. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.

Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina Orlen v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina Orlen s počtem 416 stanic největším řetězcem, na Slovensku provozuje po roce působení na tamním trhu 13 čerpacích stanic. Unipetrol zaměstnává více než 4800 lidí. Holdingu loni klesl čistý zisk na 726 milionů korun z téměř devíti miliard Kč o rok dřív. Tržby se meziročně snížily o téměř dvě procenta na 128,8 miliardy Kč.

Skupina Orlen má provozy v Polsku, Česku, Německu, Litvě, na Slovensku a v Kanadě. Vlastní aktiva s roční zpracovatelskou kapacitou přes 35 milionů tun různých druhů ropy, z čehož asi osm milionů tun ropy bývá zpracováno ve dvou českých rafinériích v Záluží u Litvínova a Kralupech nad Vltavou. Nabídka skupiny zahrnuje více než 50 petrochemických a rafinérských produktů, které se prodávají ve více než 110 zemích na šesti kontinentech. Celkem skupina provozuje více než 2800 čerpacích stanic, hodnota značky Orlen činí 30 miliard korun. Polský stát vlastní v PKN Orlen podíl 27,52 procenta.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat