Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ÚOHS definitivně prohrál spor s firmou Shell. Zaplatí jí 10 milionů

Ekonomika

  7:43
PRAHA - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) minulý týden definitivně prohrál spor s petrochemickou firmou Shell a bude jí muset zaplatit více než deset milionů za to, že jí před šesti lety neoprávněně uložil pokutu 65 milionů korun. Vítězství společnosti Shell otevírá cestu k odškodnění i pro další firmy.

Logo ropného koncernu Shell foto: Reuters

Nejvyšší správní soud (NSS) totiž zamítl kasační stížnost antimonopolního úřadu ve sporu s firmu Shell a zmařil mu tak poslední šanci, jak se placení úroků vyhnout.

Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN).

"Je to definitivní rozhodnutí, není proti němu žádný opravný prostředek," řekl soudce Krajského soudu v Brně David Raus. Úřad podal sice dovolání i v případě dvou dalších společností, které se odvolaly - Lukoil a ÖMV. Protože jde ale o totožný případ, je téměř jisté, že i zde kasační stížnost skončí zamítnutím.

Je to vítězství i desítek dalších firem, které jako Shell zaplatily pokutu, jíž jim pak úřad musel vrátit. Ale za to, že jim několik let zadržoval peníze, nedostaly ani korunu. Státu tak nyní aktuálně hrozí, že bude platit nejméně 200 milionů korun na úrocích za dobu, kdy jim peníze neoprávněně ležely na účtech státu.

"Zatím nemáme k dispozici písemné vyhotovení rozsudku NSS a neznáme tedy konkrétní důvody zamítnutí kasační stížnosti," řekl deníku mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Pokutu společnosti Shell tehdy ÚOHS odůvodnil tím, že se firma se svými čtyřmi konkurenty domlouvala na ceně benzínu na čerpacích stanicích. Všem pěti firmám úřad uložil za kartelovou dohodu pokuty v celkové výši 313 milionů korun.

Firem, kterým ÚOHS neoprávněně uložil mnohamilionovou pokutu, kterou pak musel vrátit, jsou desítky. Zaplatit úroky ze zadržovaných peněz chce ale jen sedm z nich. Kromě benzínek je to i Telefónica, Českomoravská stavební spořitelna a dvojice strojírenských gigantů Mitsubishi a Hitachi.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat