Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ÚOHS podezírá Strabag a několik dalších stavebních firem z kartelu

Ekonomika

  10:28
PRAHA - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podezírá několik stavebních firem z dalšího kartelu. Prošetřuje mimo jiné zakázku z roku 2006 na cyklostezku v části Strakonic zvané Nový Dražejov. Na zakázce se měly podle dvou na sobě nezávislých zdrojů údajně domlouvat mimo jiné brněnská OHL ŽS, Colas nebo Strabag. OHL ŽS šetření vedené ÚOHS potvrdil, Strabag to ve vyjádření odmítl.

Stavba - ilustrační foto foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Strabag se této zakázky zúčastnil, ale nevyhrál. Není nám nic známo o tom, že by v souvislosti s účastí v této zakázce byl Strabag účastníkem správního řízení vedeného úřadem,“ uvedla Edita Novotná ze Strabagu.

Naopak OHL ŽS šetření ÚOHS na dotaz potvrdila. „OHL ŽS se jako jedna z pěti největších stavebních společností v ČR účastní každý rok více než 500 řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Ze strany ÚOHS probíhá šetření jediné veřejné zakázky, kde jedním z účastníků výběrového řízení realizovaného v roce 2006 byla také společnost OHL ŽS,“ řekl Tomáš Psota z vedení OHL ŽS.

ÚOHS snížil rekordní dvoumiliardovou pokutu. Firmy zaplatí 1,66 miliardy

Firma podle něj nemá v současné době žádné informace, v čem antimonopolní úřad případně shledává, že by porušila platné právní předpisy. „Společnost sama takové porušení předpisů neshledala,“ dodal Psota.

ÚOHS případ, ve kterém figuruje ještě několik dalších firem a netýká se jen jediné zakázky, komentovat zatím nechce. „K tzv. malému stavebnímu kartelu nepodáváme žádné informace, a to minimálně až do vydání prvostupňového rozhodnutí ve věci,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Podle informací iDNES.cz úřad firmám zanedlouho doručí takzvané sdělení výhrad. Tedy dokument, ve kterém jsou popsány provinění proti hospodářské soutěži, na kterých se vyšetřované firmy měly podílet.

Na kartely ve veřejných zakázkách se ÚOHS dlouhodobě zaměřuje. Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj snížil v únoru o stovky milionů korun dosud nejvyšší pokutu za kartel stavebních firem. Společnosti mají nakonec zaplatit přes 1,66 miliardy. Firmy se mezi sebou domlouvaly na veřejných zakázkách v letech 2006 až 2008. Největší pokutu má zaplatit Skanska. Konkrétně jde o 529,9 milionu korun. Skoro půlmiliardové sankce dostal i Strabag a Eurovia. Eurovia má zaplatit 492,6 milionu a Strabag 497,6 milionu. Další pokuty jsou nižší. SWIETELSKY stavební má zaplatit 76,2 milionu, M-SILNICE a.s. 46,1 milionu, BERGER BOHEMIA a.s. 13,5 a Lesostavby Třeboň a.s. 4,2 milionu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat