Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřad: seriál pro brněnské masochisty

Ekonomika

  9:00
PRAHA - Pražští sadisté a brněnští masochisté by mohli tvořit voličskou základnu komediálního seriálu Úřad, který tuto sobotu vstoupí do Souboje seriálů na ČT1.

Jiří Schmitzer jako šéf úřadu pro výstavbu metra v Brně foto: ČT

Kdesi uprostřed moravské metropole sídlí tajemný úřad. V jeho útrobách se pěstují králíci, suší houby a řeší minulé životy, skutečným úkolem zaměstnanců je ovšem připravit výstavbu brněnského metra.

Jak ale většina osazenstva dobře ví, kdyby se vize naplnila a metro ze Špilberku skutečně vyjelo, úřad by ztratil smysl své existence a byl by zrušen. Což nikdo ze stávajících úředníků nehodlá připustit. Příchází ovšem nová posila, a ke všemu z Prahy. Což znamená přinejmenším to, že nový pracovník už někdy metrem jel.

SOUBOJ SERIÁLŮ:

Vyberte nejlepší seriál všech dob!

Hlasovat můžete od soboty 5. listopadu 2011 ZDE

Takový je půdorys pilotního dílu seriálu Úřad, bezpochyby největšího úletu, který se mezi kandidáty na vítězství ve veřejnoprávním Souboji seriálů objevil. Jeho režisérovi Tomáši Svobodovi lze věřit, když říká: "Já vlastně moc netuším, jak současná seriálová tvorba vypadá, takže nemůžu říct, v čem je Úřad jiný."

Režisér Tomáš Sedláček (uprostřed) v diskusi s herci

Režisér Tomáš Sedláček (uprostřed) v diskusi s herci

Absolvent brněnské JAMU Tomáš Svoboda je dramatik a divadelní režisér, na jehož kontě se najdou oceňované provokativní inscenace jako muzikál Pornohvězdy či politický kabaret Blonďatá bestie o Kristýně Kočí. V Úřadu zkouší, jak by se na televizní obrazovce vyjímalo satirické ztvárnění brněnského patriotismu, respektive mindráku vůči Praze. Postavy tedy nešetří hrdými výroky jako "brněnský kafe je brněnský kafe", ale neváhají s jistotou vyjádřit ani přesvědčení, že brněnský králík (na rozdíl od pražského) "v kanclu nesere".

Humor "Kanclu po brněnsku" je prostinký, přesto (či právě proto) může tým seriálu doufat, že se v sobotním duelu najde dost diváků, kteří mu dají přednost před konkurenčním projektem Ambasáda. Sledovat tento souboj můžete 19. listopadu ve 20 hodin na ČT 1.

Lidovky.cz tipují

Šance seriálu:
+ výbušné téma brněnsko-pražského soupeření má šanci oslovit publikum se smyslem pro provokaci a drsnější humor
+ herecké výkony Jiřího Schmitzera, Pavly Tomicové nebo Davida Matáska by pomohly jakémukoliv seriálu

Handicap seriálu:
- ne všichni Brňané ocení soustavné rýpání do svých řad a ne všechny Nebrňany bude toto rýpání dlouho bavit
- satiře v tomto provedení by možná přece jen lépe seděl kontakt s živým divadelním publikem

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat