Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtyři šmejdi už skončili. I díky filmařce, která rozhýbala společnost a úřady

Ekonomika

  12:50
PRAHA - Úspěch dokumentárního filmu Šmejdi nekončí. Česká obchodní inspekce tento týden informovala o tom, že odebrala živnostenské oprávnění čtyřem firmám, které provozovaly předváděcí akce. Hnutí proti šmejdům rozhýbala dokumentaristka Sylvie Dymáková, která věří, že to ještě není konec. "Vnímám to jako první vlaštovky," řekla v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Sylvie Dymáková natočila dokument Šmejdi. foto: MAFRA - Martin Horký

Co říkáte na to, že čtyřem šmejdům byla odebrána živnost?
Mám radost, něco takového bylo potřeba, vnímám je jako první vlaštovky. Něco takového bylo potřebné od té doby, kdy Česká obchodní inspekce uložila firmám pokuty. Jsem ráda, že tažení pokračuje odebíráním živnostenských oprávnění. Větím, že nezůstane jenom u těchto čtyř, ale že firem s odebranými živnostenskými listy přibude.

Čtěte více o pokutách šmejdům:

Připravujete ještě něco dalšího?
Já už jsem si od tohoto tématu potřebovala dát odstup, protože jsem tím byla přehlcena. Nicméně mě zajímá, jaký je vývoj. Osobně se ale už více neangažuji. Ale ještě mě čeká v souvislosti se šmejdy předávání petice, která proti nim byla napsána, ta má 181 000 podpisů. To je neuvěřitelné číslo. V tomto ohledu budu ještě aktivní, ale jinak to jede samospádem. Kampaň je nastartovaná a já už k tomu nejsem potřeba. Jinak mi teď dělají radost takové banality jako například narozeniny psa.

Jak se vás dotkl obrovský úspěch Šmejdů?
Mě by v životě nenapadlo, že to bude mít takovou rezonanci, i protože to vzniklo jako dobrovolná aktivita. Chtěla jsem dělat osvětu mezi seniory, ale potom si to samo prorazilo dveře tam, kde před tím byla zeď. Mám radost, že se na tohle téma konečně zaměřila pozornost. Dvacet let se na to totiž kašlalo. Nyní je naše společnost schopná si uvědomit, že to byl velký problém.

Děkují vám lidé za Šmejdy?
Chodí mi mnoho mailů i dopisů. Nad těmi ručně psanými dopisy se velmi dojímám, poznáte v nich písmo starého člověka. Když je čtu, tak vím, že film splnil svůj účel. Příjemně mě překvapily i reakce mladých lidí, kteří začali se svou babičku více komunikovat. To je pro mě obrovské zadostiučinění. 

Dostáváte i negativní ohlasy?
Negativních ohlasů bylo po zveřejnění snímku hrozně moc, potrefené husy se začaly ozývat. Vesměs byly dopisy anonymní nebo podepsané nějakým cizím jménem.  Začali nám vyčítat, že házíme všechny prodejce do jednoho pytle. Na Facebooku proti nám vytvořili dokonce i skupinu. Tuším, že se jmenovala Šmejdi - druhá tvář. Nicméně my si stojíme za tím, co je ve filmu.

Úřady odebraly čtyřem firmám na předváděcí akce živnost

Živnostenské úřady odebraly na návrh České obchodní inspekce (ČOI) čtyřem firmám provozující předváděcí akce pro seniory živnostenské oprávnění. Jedná se o firmy 1. Česká reklamní společnost, Radek Bargel, Reklamní společnost Senior a Cool Home.  Zrušení živnostenského oprávnění se u těchto firem vztahuje i na vázané živnosti, a to uzavírání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru.

"Považuji za velkou satisfakci, že se k postihu nekorektních podnikatelů, kteří parazitují na důchodcích jako nejslabší sociální skupině a hrubě porušují zákony, přidaly také další orgány," uvedl ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!