Proti spuštění EET se postavili aktivisté z pražského centra Paralelní Polis, kde se v místní kavárně platí výhradně virtuální měnou Bitcoin. Kryptoanarchisté napojení na uměleckou skupinu Ztohoven však označili evidenci, v souladu se svým přesvědčením, za „nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu.“
Místo bankovek digitální ekrona? Švédsko chce do dvou let zavést elektronické peníze |
Doslova pak uvedli, že budou zavedení EET bojkotovat. Ministerstvo financí zakrátko potvrdilo, že i na platbu Bitcoiny a dalšími virtuálními měnami se povinnost dle metodického pokynu vztahuje. A hackery tak pravděpodobně čeká brzká návštěva.
„Podnikatelé, kteří EET bojkotují, byť mají ze zákona povinnost evidovat, si mohou být jistí, že se stanou přednostně zájmem kontroly,“ uvedl na otázku LN, zda se do Paralelní Polis vydá kontrola, generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.
Hrozící sankce za porušení zákona o EET jsou přitom v rozmezí 50 až 500 tisíc korun. „Budeme benevolentní i v sankcích, což ale neznamená, že budeme tolerovat nějaké bezprecedentní porušení pravidel. V takovém případě se sankce uloží,“ prohlásil v rozhovoru pro LN ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Sám Babiš před časem Paralelní Polis navštívil, nechal si vysvětlit principy a fungování Bitcoinu a menší množství si i sám koupil.