Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Úředníci si žijí nad poměry, další škrty za 10 miliard se zaměří na ně

Ekonomika

  7:00aktualizováno  13:30
PRAHA - Vznikající koaliční kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných plánuje osekat platy vysokých státních úředníků. Štědré odměny, osobní příplatky a příplatky za vedoucí pozice dosud způsobovaly, že náměstci jednotlivých resortů pobírali v součtu vyšší plat než samotní ministři, poslanci zase pobírají méně než ředitelé ministerských odborů.

Hodnocení rozpočtu. foto: Shutterstock

Tuto nerovnováhu chtějí politici nyní napravit. "Musí se změnit zákoník práce, který si právě tito vysoce postavení úředníci napsali sami na sebe. Pohlídali si, aby nebyl definován poměr mezi nejvyššími a nejnižšími tarifními platy," říká lídr ODS Petr Nečas.

Odměny těm, kdo si je zaslouží
Na nutnosti změnit způsob odměňování státních zaměstnanců se shodují ekonomičtí experti všech tří pravicových stran. Razantní škrty prosazuje místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Mojí ambicí je z roku na rok snížit objem mzdových prostředků v rozpočtové sféře o deset procent," popisuje svoji ideu.

Jak škrtat: rady ministra financí

LN Politici chtějí seškrtat odměny pro vysoké státní úředníky. Je to cesta, jak narovnat platy ministrů a jejich náměstků?
Kdyby se chtělo, tak by to určitě mohlo být řešení. Ministr nemá žádné roční odměny, v součtu tak skutečně pobírá méně než náměstci.

LN Je to tedy myslitelné? Spíše je otázka, jaká má být úroveň platů státních úředníků. Já bych se přikláněl k tomu, mít jich raději méně, ale kvalitněji zaplacených.

LN Politici naopak uvažují spíše o plošné změně odměňování...
Z obecných klišé rychle vystřízlivějí.

LN Znamená to, že peníze pro udržení schodku rozpočtu se budou muset hledat jinde?
U ústavních činitelů to jsou peníze za desetinnou čárkou. Hraje se o platy v celé státní správě, zda se nechají na letošní úrovni, nebo se budou krátit. Osobně myslím, že se sníží, jinak to s rozpočtem nevyjde.

Zároveň by byl rád, kdyby nový systém více rozevřel "platové nůžky" mezi jednotlivými úředníky. "Nikde není psáno, že by náměstci měli brát stejně. Mezi jejich platy může být klidně rozdíl třiceti procent," uvažuje Kalousek.

Otevření ke snižování platů státních úředníků jsou i zástupci Věcí veřejných. "Je to pro nás přijatelný návrh," potvrdil ekonomický odborník strany Kamil Jankovský.

Stát musí najít 10 miliard
Ministr financí Eduard Janota je však k avizovaným změnám skeptický. "Není to nerealizovatelné. Ale až pánové zjistí, jaká je realita, tak z těchto obecných klišé rychle vystřízlivějí," odhaduje.

Janota totiž upozorňuje, že stát musí ušetřit v plánovaných výdajích deset miliard korun. Jinak se vystavuje riziku, že neudrží schodek rozpočtu do 5,3 procenta hrubého domácího produktu. "Je nutný stop stav investic, a to i těch už zahájených. Pokud by se to nepovedlo, trhy nám to ošklivě spočítají," upozornil včera Janota v pořadu Otázky Václava Moravce. Jako příklad investic, které by zastavil, uvedl Janota třeba projekt domácího vězení, datových schránek či státní pokladny. Věci veřejné zase zopakovaly, že by byly pro zrušení ekologické superzakázky.

Na závazku snížit platy ústavních činitelů se ODS, TOP 09 a Věci veřejné dohodli již na konci května na první oficiální schůzce k sestavování vlády. Strany se domluvily i na zdanění náhrad pro zákonodárce.

Dosud si totiž čeští poslanci přijdou na více než osminásobek průměrného platu, což je vysoko nad evropskými zvyklostmi. "Když chceme, aby si úředníci sáhli na platy, musíme to udělat i my," zopakoval včera první místopředseda občanských demokratů David Vodrážka.

Jasno však není v konkrétních číslech, o něž zkrátit platy ústavních činitelů. "Panuje trojstranná shoda na snižování platů. Jak to bude provedeno technicky, to se teprve ladí," přiznal náměstek ministra financí Ivan Fuksa z ODS. "Primárně je cílem, aby mzdy ústavních činitelů a vysokých státních úředníků dostaly logickou hierarchii," dodal Petr Gazdík za TOP 09.

Už jen snížení o jedno procento by do státní kasy přineslo 1,5 miliardy, vypočítal Janota. A strany by si dokázaly představit i dramatičtější krácení. Jeden z vládních vyjednávačů, Petr Gazdík za TOP 09, uvedl, že se uvažuje až o pěti procentech. S takovým návrhem souhlasí i Věci veřejné, dodal manažer strany Vít Bárta.
Jenže v takovém případě by se politici vystavovali riziku stížnosti k Ústavnímu soudu. Už poslední krácení platů se totiž nelíbilo soudcům. "Je naprosto běžné, že politici vedle toho, že zasedají ve sněmovně či Senátu, tak podnikají a mají svá zaměstnání. U soudce či státního zástupce nic takového není možné," připomněl již dříve šéf Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník.

Autoři: