Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úředníci zaspali, Tykač dostal pokutu pozdě. Stát přijde o 33 milionů

Ekonomika

  7:38
PRAHA - Společnost Czech Coal patřící miliardářovi Pavlu Tykačovi ušetří více než 33 milionů korun. Pokutu, kterou měla firma zaplatit, úředníci totiž udělili pozdě.

Exkurze se pořádají za plného provozu lomů. foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Dva roky trvalo, než úředníci ministerstva financí i Finančního ředitelství v Ústí nad Labem rozetli případ dodávek uhlí pro Elektrárnu Mělník. Surovinu posílala firma Czech Coal a majitel mělnického zdroje si stěžoval, že je předražené. Případ se táhl od roku 2008.

Elektrárna Mělník teplem a elektřinou zásobuje velkou část hlavního města Prahy a Neratovic. Drahé uhlí se promítalo do cen tepla a elektřiny, které platí spotřebitelé.
Finanční úřad i úředníci ministerstva financí spor prověřovali více než čtyřiadvacet měsíců, a teprve když měli k dispozici všechny dokumenty a zápisy z jednání, padlo rozhodnutí o pokutě.

Pavel Tykač a Czech Coal

Byznysmen koupil podíl v Czech Coal v roce 2006 za asi deset miliard korun. Začal s agresivní cenovou politikou. V roce 2007 měl Czech Coal kvůli dodávkám do elektrárny Mělník získat podle úřadů nepřiměřený hospodářský prospěch v celkové výši 33 158 773 korun.

Příliš dlouhé čekání

Soud ale nyní rozhodl, že úředníci nedodrželi lhůty, a pokuta tak byla uložena nezákonně a je neplatná. Podle soudu měli pracovníci finančního ředitelství už v polovině roku 2008 k dispozici všechny podklady potřebné k rozhodnutí. Pokuta však padla až v listopadu 2009, ze zákona je přitom lhůta jeden rok.

„Rozhodnutí bylo jednoznačně vydáno v rozporu se zákonem o cenách. I při zvolení nejpřísnějšího možného výkladu je zjevné, že pokuta byla uložena po uplynutí lhůty,“ rozhodl Městský soud v Praze. Podle něj Tykačova společnost nezaplatí 33,16 milionu, nemůže být znovu pokutována a řízení definitivně končí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Mohlo by vás zajímat