Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americká Sněmovna chce navrhnout zákon, kterým by omezila sílu gigantů jako Google či Facebook

Ekonomika

  7:11
Washington - Skupina zákonodárců v americké Sněmovně reprezentantů představila návrhy zákonů, které mají omezit sílu velkých technologických podniků, jakou jsou Amazon či Google. Jeden z navrhovaných zákonů by mohl vést dokonce k rozdělení těchto podniků. Informovala o tom agentura Reuters.
Google – ilustrační foto.

Google – ilustrační foto. foto: Reuters

Americká obchodní komora se vyslovila proti těmto návrhům. „Návrhy, jejichž terčem jsou namísto podnikatelských praktik konkrétní podniky, jsou jednoduše špatnou politikou,“ uvedl výkonný viceprezident komory Neil Bradley. Dodal, že takovéto návrhy by mohly být označeny za protiústavní.

Amazon versus EU. Obchodnímu gigantovi hrozí pokuta více než 425 milionů dolarů kvůli porušování GDPR

Návrhy naopak přivítala organizace na ochranu práv spotřebitelů Public Citizen. „Nekontrolovaný růst a dominance velkých technologických podniků vede k ohromnému zneužívání moci, které poškozuje spotřebitele, zaměstnance, malé podniky a inovace. Tato nekontrolovaná moc nyní končí,“ uvedl prezident organizace Robert Weissman.

Podle agentury AP jsou návrhy vyvrcholením 15měsíčního vyšetřování právního podvýboru Sněmovny reprezentantů pro antimonopolní záležitosti, v jehož čele stojí David Cicilline. Vyšetřování dospělo k závěru, že firmy Facebook, Google, Amazon a Apple zneužívají svou pozici na trhu k vybírání nadměrných poplatků, aplikování tvrdých smluvních podmínek a získávání cenných dat od jednotlivců i podniků, píše AP.

„Neregulované technologické monopoly nyní mají příliš velkou moc nad naší ekonomikou,“ uvedl Cicelline. „Nacházejí se v jedinečné pozici k tomu, aby vybíraly vítěze a poražené, ničily malé podniky, zvyšovaly ceny pro spotřebitele a připravovaly lidi o práci. Naše agenda vyrovná podmínky hry a zajistí, že nejbohatší a nejmocnější technologické monopoly budou hrát podle stejných pravidel jako my ostatní,“ dodal.

Autor: