„Pokud budou hliníkové plechovky dražší, můžeme klást větší důraz na využívání PET láhví,“ uvedl James Quincey během úterního jednání s investory společnosti Coca-Cola v reakci na avizovaná cla Donalda Trumpa, píše Washington Post.
Proti se však staví enviromentální aktivisté. Coca-Cola se totiž dlouhodobě řadí k největším přispěvatelům ke globálnímu znečištění plasty. Její produkty podle nich tvoří až 11 procent plastového odpadu na světě.
Kritici argumentují mikroplasty
Aktivisté zároveň kritizují, že společnost Coca-Cola se rozhodla ustoupit od svých cílů na opětovné využívání plastů. Místo toho se zaměřila na zvýšení využívání recyklovaných materiálů. Kritici ale říkají, že recyklace plastů není řešením rostoucímu problému v podobě mikroplastů, které zamořují oceány a mají negativní dopady na lidské zdraví.
„Jakékoli výraznější používání plastových láhví poškozuje životní prostředí i zdraví spotřebitelů,“ uvedla Emma Priestlandová z organizace Break Free From Plastic. Dodala, že mikroplasty mohou souviset s rakovinou tlustého střeva, plic, problémy s reprodukcí či zvýšeným rizikem srdečních chorob.
Navrhuje proto, aby Coca-Cola místo investic do plastů raději sáhla po variantě vrátných skleněných láhví. „Coca-Cola by se měla zaměřit na znovupoužitelné obaly, nikoli na další rozšiřování plastů,“ dodala.
Coca-Cola čeká i změny v řetězcích
Trumpovo nařízení týkající se zavedení 25procentního cla na dovoz a hliníku má pomoci zejména americkým výrobcům. Trump si od něj slibuje, že pomůže podpořit domácí výrobu a zaměstnanost v americkém ocelářském průmyslu.
K podobným opatřením se Trump uchýlil již během svého prvního funkčního období. Nakonec jejich podobu ale zmírnil, a to zejména v případě Kanady a Mexika, se kterými USA sdílí společné hranice. Nyní ale říká, že proti minulé éře bude cla uplatňovat bez výjimek.
Ekonomové dlouhodobě podotýkají, že Trumpovu politiku pocítí nejen výrobci, ale skrze vyšší ceny i koncoví spotřebitelé. Konkrétně analýza Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku z roku 2018 kupříkladu ukázala, že Trumpova protekcionistická opatření sice vedla během jeho prvního funkčního období k vytvoření nových pracovních míst v americkém ocelářském průmyslu, poškodila však odběratele těchto surovin.
James Quincey z Coca-Coly zároveň uvedl, že ačkoliv 25%procentní nárůst ceny hliníku není zanedbatelný, výraznou změnu mnohamiliardového amerického byznysu příliš neočekává. Plánuje, že jeho firma zareaguje úpravami v dodavatelských řetězcích, změnami v hmotnosti plechovek, případným mírným zvýšením ceny a přechodem právě na již zmíněné PET láhve. „Je to náklad, se kterým se budeme muset popasovat,“ uzavřel James Quincey pro Washington Post.